30. září 2017 13:11, aktualizováno  19:49 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Policie v Katalánsku uzavřela většinu škol, v nichž se mělo konat referendum

Katalánci protestující za nezávislost. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Katalánci protestující za nezávislost. | foto: Reuters

BARCELONA Španělská policie uzavřela většinu z 2315 škol, které měly v neděli posloužit jako hlasovací místnosti při referendu o nezávislosti Katalánska. Plán katalánské regionální vlády uspořádat hlasování, které zakázal španělský ústavní soud, španělský ministr zahraničí Alfonso Dastis označil za „výsměch demokracii“. Katalánský premiér Carles Puigdemont požádal o zprostředkování dialogu s vládou v Madridu. Od požadavku referenda ale neustoupí.

Španělská vláda v sobotu informovala, že policie znemožnila přístup do 1300 škol, které byly určeny pro konání referenda.  

Podle vládního zdroje, na který se odvolává agentura Reuters, dalších 163 škol obsadili občané. Ti se svou přítomností snaží policii znemožnit vyklizení a uzavření školních budov do nedělního rána, jak to nařídil šéf katalánské regionální policie. Mnozí podporovatelé referenda dokonce ve školách přenocovali. Španělské úřady se také pustily do blokování internetových platforem, které by mohly posloužit elektronickému hlasování.

Katalánská policie dala lidem, kteří okupují školní budovy, ultimátum pro vyklizení do nedělních 06:00. Pak je údajně připravena je k tomu přinutit. Podle agentury AP se ale teprve v tu chvíli ukáže, jak se jednotliví policisté zachovají. Navzdory ujišťování ze všech stran, že veškeré akce budou nenásilné, panují obavy z toho, aby se situace nevymkla kontrol

V Katalánsku je přes víkend nasazeno 26 tisíc policistů, kteří se mají postarat o to, že se referendum v neděli neuskuteční. Katalánský premiér Carles Puigdemont však agentuře Reuters v pátek řekl, že vše je připraveno k tomu, aby lidé mohli vyjádřit svůj názor.

Většina Katalánců si referendum přeje, ale podle posledních průzkumů by pro nezávislost hospodářsky nejsilnějšího regionu Španělska hlasovalo jen 44 procent lidí.

Katalánci protestující za nezávislost.

Šéf španělské diplomacie Dastis v rozhovoru s agenturou AP řekl, že snahy katalánské vlády jsou výsměchem demokracii a jdou proti cílům a myšlenkám, které sleduje Evropská unie. Referenda podle něj bývají ve skutečnosti „oblíbeným nástrojem diktátorů“.

Policejní razie

Španělská policie dále v sobotu provedla razii v centru pro telekomunikace a informační technologie katalánské vlády. Informoval o tom španělský deník La Vanguardia. Policie ani španělské ministerstvo vnitra zásah nepotvrdily.

Podle listu se překvapivá akce v telekomunikačním a technologickém středisku (CTTI) odehrála ráno a cílem bylo vynutit rozhodnutí katalánského nejvyššího soudu odstavit informační služby, které by mohly být použity při pořádání nedělního referenda o katalánské nezávislosti.

Španělské polovojenské policejní civilní stráži (Guardia Civil) se tak zjevně podařilo překazit „plán B“ katalánské vlády, totiž umožnit hlasování v nelegálním referendu elektronickou cestou, poznamenala agentura APA.

Policie údajně uzavřela 29 aplikací a systémů, které byly určeny pro digitální hlasování a sčítání hlasů.

Katalánský nejvyšší soud v pátek nařídil například společnosti Google, aby odstranila ze své nabídky aplikaci používanou katalánskou vládou pro šíření informací o referendu.

Podpůrce katalánské nezávislosti
Shromáždění Katalánců.

Španělská centrální vláda podezřívá katalánskou separatistickou vládu Carlese Puidgemonta, že se chystá v neděli uplatnit možnost elektronického hlasování, protože policie byla pověřena zabavením všech hlasovacích lístků a volebních uren a uzavřením volebních místností. V uplynulých týdnech už španělská vláda miliony volebních lístků a letáků zabavila. Desetitisíce lidí si ale hlasovací lístky stáhly a vytiskly z internetu, kam je katalánská vláda dala k dispozici.

Předseda katalánské regionální vlády Carles Puigdemont požádal v sobotu večer, jen několik hodin před kontroverzním referendem o nezávislosti Katalánska, o zprostředkování dialogu s ústřední vládou v Madridu. Podle agentury AFP by od uspořádání nedělního hlasování ustoupil jen v případě, že by se dohodl se španělskou vládou na jiném termínu. Premiér Mariano Rajoy ovšem dosud dával najevo, že referendum, které španělský ústavní soud zakázal, odmítá za všech okolností.

ČTK

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz