10. prosince 2017 11:29, aktualizováno  15:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Policie v Bejrútu rozháněla bouřlivou demonstraci proti Trumpovi

Lidé protestující před americkým velvyslanectvím v Bejrútu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé protestující před americkým velvyslanectvím v Bejrútu. | foto: Reuters

BEJRÚT Libanonská policie rozehnala slzným plynem a vodními děly demonstranty, kteří v neděli protestovali před americkým velvyslanectvím v Bejrútu. Šlo o další demonstraci proti rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém jako hlavní město Izraele.

Někteří z účastníků shromáždění nesli palestinské vlajky, rozdělávali ohně a házeli na policisty kamení. Policie zabarikádovala ulici vedoucí k velvyslanectví, jež je na severu Bejrútu.

Trump uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele ve středu a zároveň oznámil, že vydal pokyn připravit přesun velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. V pátek se proti tomu konaly masové protesty v muslimském světě.

Libanonský Hizballáh na pondělí svolal další velkou demonstraci proti Trumpovi na jih Bejrútu.

České ministerstvo zahraničí v neděli vydalo upozornění na možné demonstrace v Libanonu. Na té pondělní se očekává velká účast. Černínský palác doporučuje občanům omezit cesty na nutné případy a v případě pobytu se vyhýbat lokálním protestům a důsledně dodržovat bezpečnostní pokyny libanonské armády, policie a místních úřadů.

Nedělní protest se uskutečnil několik set metrů od ambasády a pálily se při něm izraelské a americké vlajky i figurína Trumpa. Ze zapálených odpadků se do vzduchu zvedl hustý dým.

V Libanonu žije na 450 000 potomků Palestinců, kteří odešli ze svých domovů po vzniku Izraele. Tvoří téměř desetinu obyvatel Libanonu.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který odjel jednat do Evropy, řekl před odletem, že je připraven bránit Trumpovo rozhodnutí. „Předložím izraelskou pravdu beze strachu a s vysoko zdviženou hlavou,“ řekl Netanjahu, jehož v neděli čeká setkání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a v pondělí s ministry zahraničí Evropské unie.

ČTK

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz