26. října 2017 22:01 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Policie v Etiopii rozháněla demonstraci ostrou střelbou. Nejméně pět lidí zemřelo

Nepokoje oromských obyvatel v Etiopii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nepokoje oromských obyvatel v Etiopii. | foto: Reuters

ADDIS ABEBA Nejméně pět lidí ve čtvrtek zemřelo v etiopském městě Ambo východně od metropole Addis Abeba, když policisté zakročili proti demonstrantům. Ti protestovali proti nedostatku cukru, uvedla s odvoláním na očité svědky agentura Reuters.

Mluvčí etiopského státu Oromija Addisu Arega Kitessa na facebooku napsal, že lidé přišli o život a byli zraněni, nic bližšího nesdělil. Protest podle něj uspořádali „nepřátelé“ regionu.

Policisté přišli protest rozehnat, načež podle svědka citovaného agenturou Reuters začali pálit ostrými náboji. „Víme o pěti lidech, kteří podlehli střelným ranám,“ uvedl svědek.

Americké velvyslanectví v Etiopii v reakci oznámilo, že „velmi znepokojivé zprávy o násilí a úmrtích v Ambu podtrhují důležitost nenásilného projevu a řešení konfliktů od všech stran v Etiopii“. Etiopská vláda zatím události nekomentovala.

Etiopie v poslední době ekonomicky vzkvétá, vláda je ale často obviňována z potlačování politických svobod. Vláda odmítá, že by omezovala svobodu projevu, z podněcování násilí viní povstalecké skupiny a disidenty žijící v zahraničí.

Nepokoje v Oromiji, při kterých na přelomu let 2015 a 2016 zemřelo téměř 700 lidí, odstartovaly v Etiopii několikaměsíční období protivládních protestů. Ty silně zasáhly také stotisícové Ambo. Vláda kvůli protestům vyhlásila výjimečný stav, který skončil v srpnu.

Před dvěma týdny při protivládních protestech jižně od hlavního města zahynulo šest demonstrantů, není ale jasné, kdo je za jejich smrtí zodpovědný.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz