Středa 22. ledna 2020svátek má Slavomír 1 °C oblačno Předplatné LN
5. listopadu 2019 17:27, aktualizováno  17:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Policie v Hongkongu rozháněla vodním dělem maskované protesty

Protestující se maskou Guye Fawkese připomněli měsíční výročí zákazu zakrývání... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protestující se maskou Guye Fawkese připomněli měsíční výročí zákazu zakrývání... | foto: Reuters

Hongkong/Peking Policie v Hongkongu v úterý vodním dělem rozháněla protest uspořádaný u příležitosti Noci Guye Fawkese, při němž si demonstranti připomínali měsíc od vyhlášení zákazu zakrývání obličeje při protestních akcích. Podle světových tiskových agentur měli na sobě demonstranti masky se známým záhadným úsměvem, jež se staly symbolem protestních hnutí po celém světě.

Čínská komunistická strana bez podrobností uvedla, že hodlá „zdokonalit“ způsob volby správce Hongkongu a vylepšit systém národní bezpečnosti v této bývalé britské kolonii.

Maskovaní demonstranti se sešli v turisty oblíbené čtvrti Tsim Sha Tsui v centru Hongkongu s maskami Guye Fawkese zpopularizovanými filmem V jako Vendetta, který připomíná protagonistu posledního významného katolického spiknutí v anglické historii. Ve městě přitom již měsíc platí zákaz zakrývání tváře, který hongkongská vláda zavedla na základě starých zákonů z koloniální éry. Demonstranti se však nařízením většinou neřídí, uvedla agentura Reuters.

Tvrdé jádro protestujících po poklidném začátku protestů začalo ničit městské vybavení a dopravní značení. Zaútočili rovněž na restauraci, jejíž majitelé jsou podle nich naklonění Pekingu. Policisté proti demonstrantům zasáhli vodním dělem a několik jich zadrželi; zbylí se podle Reuters rozutekli.

Policie používá vodní děla.
Žena z okna pozoruje demonstranty.

Vládnoucí čínská komunistická strana zveřejnila svoje prohlášení ze zasedání ústředního výboru z minulého týdne. Strana se podle něj rozhodla „ustavit silný právní systém v regionech pod zvláštní správou (kromě Hongkongu je jím i nedaleké Macao) a podporovat je v úsilí posílit vymáhání práva“. Vedení strany se rovněž rozhodlo „zdokonalit“ jmenovací a odvolací proces správců těchto území. Ani u jednoho z oznámení však strana neuvedla podrobnosti.

V pondělí se čínský prezident Si Ťin-pching setkal v Šanghaji se správkyní Hongkongu Carrie Lamovou a vyjádřil důvěru a podporu její vládě. Uvedl, že Peking plně uznává práci Lamové i jejího týmu a že hongkongská vláda pod jejím vedením udělala hodně práce pro kontrolu situace a „zlepšení nálady“ ve společnosti. Hongkongský vládní tajemník Matthew Cheung prohlásil, že setkání prezidenta s Lamovou bylo „vyjádřením důvěry“ hongkongské vládě a její schopnosti vypořádat se s nepokoji, jež město sužují již téměř pět měsíců.

Podle hongkongské zákonodárkyně blízké protestnímu hnutí Claudie Moové jsou však vyjádření z posledních dní znamením budoucího tvrdšího postoje Pekingu. „Uvědomili si, že záležitosti v Hongkongu dosáhly bodu, odkud není návratu. Nemají jinou možnost, než nadále podporovat Lamovou s nadějí, že věci utichnou,“ řekla zákonodárkyně agentuře AP. „Zpráva (z Pekingu) pro obyvatele (Hongkongu) zní:Stojíme za ní, má naši podporu a vy si raději dávejte pozor, “ dodala Moová.

Demonstrace v Hongkongu vypukly v dubnu kvůli spornému vládnímu návrhu zákona, který měl umožnit vydávání podezřelých z trestné činnosti do pevninské Číny. Ačkoli Lamová v reakci na nepokoje návrh zrušila, protesty pokračují a jejich účastníci žádají rezignaci správkyně, širší demokratické reformy, nezávislé vyšetření policejních zákroků a záruky pokračující nezávislosti na Pekingu.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!