27. září 2014 11:12, aktualizováno  17:39 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Policie v Hongkongu vytlačila demonstranty ze sídla vlády

Policie v Hongkongu v sobotu vytlačila prodemokratické aktivisty z areálu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie v Hongkongu v sobotu vytlačila prodemokratické aktivisty z areálu... | foto: Reuters

HONGKONG Desítky tisíc lidí se večer shromáždily v centru Hongkongu, aby demonstrovaly za zachování demokracie. Nové davy protestujících se sešly poté, co policie odpoledne vytlačila prodemokratické aktivisty z areálu místní vlády.

Zásah, při němž byl použit pepřový sprej, si vyžádal několik desítek zraněných. Policisté podle svědků po jednom odváděli nebo vynášeli demonstranty, kteří do sídla vlády vtrhli v pátek. Desítky jich prý také zatkli.

"Policie použila nepřiměřenou sílu k tomu, aby zastavila oprávněné kroky studentů. To je třeba odsoudit," řekl podle agentury Reuters Benny Tai, jeden z trojice hlavních organizátorů současných protestů.

Studenti a aktivisté

Několik tisíc účastníků protestu za volební reformu v Hongkongu, který od pondělí organizují studenti a prodemokratičtí aktivisté, po vyčišťovací akci strážců pořádku u vládního komplexu zůstalo. Mnozí použili na ochranu proti pepřovému spreji deštníky a ti, kteří byli zasaženi, si vyplachovali oči vodou. Do večera k nim pak přibyly mohutné zástupy dalších demonstrantů.

Hongkongské zdravotnické úřady sdělily, že po střetech s policisty bylo v nemocnicích do večera ošetřeno 34 lidí. Reuters uvedl, že policisté při vyklízení vládního areálu zadrželi šest desítek účastníků protestu.

Současné protesty podle některých názorů ukazují problémy, před nimiž čínský režim v souvislosti s politikou vůči zvláštní administrativní oblasti Hongkongu teď stojí.

Současný Hongkong

Někdejší britská kolonie se zvláštní oblastí Číny stala v roce 1997. Hongkong se pod správu Pekingu vrátil s tím, že mu bude zaručena vysoká míra autonomie a svobod. Organizátoři současných demonstrací v Hongkongu, který je finančním centrem Asie, požadují plnou demokracii, včetně svobodných voleb.

Série protestních akcí má vyvrcholit 1. října blokádou hongkongské finanční čtvrti. Organizátoři protestů si slibují, že půjde o jednu z největších protestních akcí za několik posledních desetiletí.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!