Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Policie v Hongkongu zasahovala při střetech demonstrantů. Prodemokratické skupiny chtějí opět blokovat letiště

Policista pozoruje demonstranty za blokádou foto: Reuters

HONGKONG - Policisté v Hongkongu vyzbrojení obušky v sobotu zasahovali při střetech pročínských demonstrantů s prodemokratickými skupinami, které protestují proti údajnému vměšování Číny do záležitostí Hongkongu. Potyčky obou táborů v oblasti Kowloon Bay předznamenaly protesty, které protivládní demonstranti ohlásili na víkend a během nichž chtějí znovu zablokovat mezinárodní letiště.
  12:26
Jeden z demonstrantů v konfliktu s policistou
Zadržení demonstranti

Pročínští demonstranti se shromáždili u nákupního centra, provolávali podporu policii a vyzývali Čínu, aby si zachovala svou sílu, napsala agentura Reuters. „Hongkong je Čína,“ křičela jedna žena na kolemjdoucí. Každou konfrontaci mezi oběma tábory i policií zaznamenávaly desítky médií a přihlížející je zaznamenávali na své mobilní telefony. Policie zadržela několik lidí.

Hongkongští prodemokratičtí aktivisté už v pátek zahájili další sérii demonstrací, v nichž chtějí pokračovat po celý víkend. Lidé se za soumraku sešli na kopcích nad Hongkongem, aby vytvořili lidský řetěz s baterkami, mobilními telefony a blikajícími lucernami. Protesty tentokrát chtějí spojit s oslavami tradičního čínského Svátku středu podzimu, který připadl na pátek.

Protestující se znovu chystají narušit dopravu směřující na mezinárodní letiště a sejdou se před britským konzulátem. Hromadný pochod plánovaný na neděli v centru Hongkongu ale policie nepovolila.

Lidé v Hongkongu začali původně protestovat proti návrhu zákona o vydávání osob podezřelých ze spáchání trestného činu do pevninské Číny, jehož schvalování propekingská správkyně Hongkongu Carrie Lamová už slíbila ukončit.

Protesty ale pokračují a jejich účastníci požadují nezávislé vyšetření údajných násilností ze strany policie při předchozích demonstracích, propuštění zadržených a obecnější demokratické reformy, včetně svobodné volby správce někdejší britské kolonie.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat