Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Je to opravdu zlé, jsou tu velké problémy, řekl Krejčíř po výbuchu

Svět

  10:25aktualizováno  15:10
JOHANNESBURG - Jihoafrická policie prozatím nezná okolnosti úterního výbuchu v obchodě uprchlého českého podnikatele Radovana Krejčíře v Johannesburgu, ale podle místního tisku existují indicie, že šlo o sebevražedný atentát. Policie na Krejčíře ve spojitosti s výbuchem nenahlíží jako na podezřelého, informoval ve středu jihoafrický server The Post. Při atentátu zahynuli dva lidé, podle informací serveru ewn.co.za je jednou z obětí uprchlý český podnikatel Jan Charvát.

Radovan Krejčíř foto: ČTK

Policejní důstojník Neville Malila podle serveru The Post nepotvrdil, zda policie explozi vyšetřuje jako sebevražedný atentát, ale první informace od vyšetřovatelů tomu prý nasvědčují. Prozatím se má za to, že trhavinu do obchodu přinesl muž s brašnou. Po explozi se zřítila část střechy budovy.

"Je to poprvé v mém životě, co jsem slyšel o tom, že byl nasazen sebevražedný atentátník v organizovaném zločinu," řekl k tomu mluvčí vyšetřovatelů Chad Thomas.

"Nemůžu mluvit, brácho. Je to opravdu zlé, jsou tu velké problémy," citoval server timeslive.co.za Krejčíře s tím, že podnikatel odmítl hovořit. Policie tvrdí, že neví, kde se Krejčíř skrývá.

ČTĚTE TAKÉ:

Exploze si vedle dvou mrtvých vyžádala také pět zraněných, z toho tři lidé jsou zraněni vážně a jejich stav je kritický. Druhou obětí incidentu je podle The Post Krejčířův blízký spolupracovník Jason Domingo známý jako Ronnie. Mezi trojicí vážně zraněných je podle serveru také Srb a Bulhar. Jednomu z nich údajně exploze utrhla nohu.

Na místě celou noc pracovali kriminalisté a forenzní experti. List Post uvedl, že těla zabitých jsou stále v budově směnárny a že jejich převoz do márnice se předpokládá až dnes ráno.

Mluvčí českého policejního prezidia Ivana Ježková uvedla, že policie pátrá od března loňského roku po 39letém Janu Charvátovi, protože nenastoupil do vězení. "My jsme na základě informací z médií oficiální cestou mezinárodní policejní spolupráce požádali policii v Jihoafrické republice o sdělení, zda v daném incidentu figuroval český občan. Do doby oficiálního stanoviska JAR dále v pátrání zůstává," řekla ČTK mluvčí.

Policie Krejčíře nepodezírá

"Stále ještě musíme zjistit, jaký druh výbušniny to byl," citoval Post jednoho ze zasahujících kriminalistů. Prozatím se má za to, že trhavinu do obchodu zřejmě přinesl muž s brašnou. Po explozi se zřítila část střechy budovy.

Zraněné, kteří jsou v nemocnici, hlídá policie. "Je to nebezpečné. Našli jsme u jednoho ze zraněných střelnou zbraň. Nevíme, kdo je kdo, obáváme se o naše pacienty," prohlásil jeden z lékařů.

Podle nezávislého bezpečnostního experta Paula O’Sullivana Krejčířovi na konci měsíce vyprší nájemní smlouva, na jejímž základě užívá svůj objekt, jímž otřásl výbuch. Vlastníci budovy přitom údajně naznačili, že už smlouvu nechtějí prodlužovat. "Nelze vyloučit, že Radovan bombu nastražil sám," tvrdí expert, podle něhož je možné, že bomba byla odpálena dálkově.

Policie však Krejčíře nepodezírá, že by explozi sám připravil. "Vyšetřovatelé ho včera (v úterý) v noci vyslechli a v tuto chvíli není podezřelý. "Pokud by bylo potřeba, jsme schopni ho zadržet," řekl Malila.

O Krejčířovi jihoafrická média dlouhodobě píšou jako o jedné z hlavních postav místního podsvětí a spojují ho se zhruba desítkou vražd. Krejčíř veškerá obvinění odmítá jako nepodložená.

 Obyvatelé johannesburské lokalitě Bedfordview říkají, že události ve spojitosti s Krejčířem jim nahání strach. "Žiju v této oblasti celý život. Moje děti do obchodního střediska chodí každý večer. Teď mám velké starosti," cituje místní ženu list The Star.

Radovan Krejčíř

Uprchlý Čech je v Jihoafrické republice od roku 2007, kdy tam přicestoval s falešným pasem. České policii unikl o dva roky dříve při domovní prohlídce. Český soud ho loni na podzim nepravomocně odsoudil k 11 letům vězení za více než půlmiliardový daňový únik.

České úřady dlouhodobě usilují o Krejčířovo vydání do vlasti, zatím neúspěšně. Krejčíř v Jihoafrické republice požádal o politický azyl. Místní úřady mu ho loni odmítly udělit, Krejčíř se ale proti tomu odvolal a nyní čeká na výsledek odvolacího řízení.

Autoři: ,