30. května 2018 12:00, aktualizováno  17:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Policie v Paříži vyklízí největší provizorní tábor. Téměř 2 tisíce migrantů musí pryč

Francouzská policie dnes brzy ráno začala vyklízet provizorní tábor migrantů na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzská policie dnes brzy ráno začala vyklízet provizorní tábor migrantů na... | foto: ČTK

PAŘÍŽ Francouzská policie ve středu brzy ráno začala vyklízet provizorní tábor migrantů na severovýchodě Paříže. V největším obdobném táboře ve francouzské metropoli, který se stal předmětem kompetenčního sporu mezi vládou a pařížskou radnicí, žilo asi 1700 migrantů především ze Súdánu, Somálska a Eritreje.

Francouzská policie dnes vyklidila provizorní tábor s tisícovkou migrantů na severovýchodě Paříže, který na místě vznikl v průběhu minulé zimy. Snahu o zrušení dosud největšího divokého tábořiště v oblasti velké Paříže oddaloval kompetenční spor mezi vládou a pařížskou radnicí. Na místě pobývali přistěhovalci především ze Súdánu, Somálska a Eritreje.

Policejní operace v táboře, nazvaném podle blízkého obchodního centra Millénaire, začala krátce po šesté hodině ráno. Několikahodinová evakuace migrantů se obešla bez větších potíží. Před polednem na místě začaly úklidové práce.

Policisté z prostoru pod mostem městského okruhu přes kanál Saint-Denis odvedli 1016 osob. Dříve se přitom odhadovalo, že provizorní tábor má 1600 až 2000 obyvatel. Mezi evakuovanými bylo 64 osob označených jako „zranitelné“, tedy žen, dětí a seniorů. Nezletilců bylo 11.

„Dotyčné osoby budou dočasně ubytovány ve dvacítce zařízení v Paříži a jejím okolí,“ uvedl podle agentury AFP v prohlášení ministr vnitra Gérard Collomb. Deník Le Parisien napsal, že zhruba polovina migrantů bude umístěna do pařížských zařízení, druhá polovina pak v okolí hlavního města.

„Bylo to tady těžké. Je tu špína. Není tady záchod. Žádná sprcha... Člověk se tady dobře nenají,“ popsal agentuře AP život v táboře přistěhovalec z Čadu. „Nevíme, jestli budeme moci zůstat ve Francii,“ řekl Ibrahim ze Súdánu. „Já bych ve Francii chtěl zůstat,“ dodal bývalý obyvatel stanové vesničky.

Tábor Millénaire se nacházel na březích plavebního kanálu Saint-Denis, v němž se tento měsíc dva migranti utopili. Vláda a pařížská radnice se tábor rozhodly evakuovat nejen kvůli těmto neštěstím, ale také kvůli zhoršující se hygienické a bezpečnostní situaci v něm. Předcházel tomu ale spor mezi pařížskou starostkou Anne Hidalgovou a ministrem Collombem kvůli tlaku Hidalgové na to, aby byla pro vystěhované osoby zajištěna střecha nad hlavou tak, jako v předchozích případech.

S dnešní operací již policie za uplynulé tři roky vyklidila v hlavním městě 35 provizorních táborů, celkem se evakuace dotkla asi 28 000 lidí.

V Paříži jsou nyní ještě dva velké provizorní tábory migrantů. Jeden se nachází u kanálu Saint-Martin a žije v něm zhruba 800 lidí, především Afghánců, a druhý v oblasti Porte de la Chapelle, kde přebývá 300 až 400 lidí. Tyto tábory budou podle úřadů vyklizeny co nejdříve, pravděpodobně již příští týden.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz