Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Policie v Portlandu zatkla řadu účastníků zakázaného shromáždění. Protesty trvají už téměř 100 dní

Protesty v Portlandu, na místě museli policisté hasit menší požáry. foto: Reuters

Portland (USA) - Policie ve městě Portland v americkém státě Oregon v noci na sobotu zatkla řadu účastníků zakázaného shromáždění, informovala agentura Reuters. Zároveň připomněla, že protesty proti rasismu a policejní brutalitě, které někdy provázelo násilí, zde trvají skoro 100 dní.
  14:03

„Ano, několik lidí jsme zatkli,“ sdělil Reuters mluvčí portlandské policie v prohlášení zaslaném e-mailem. Stalo se tak poté, co strážci zákona označili jedno shromáždění za nezákonné. Kolik lidí bylo zadrženo, není z policejního sdělení jasné.

Biden odsoudil násilí v Portlandu. Trump ho podle něj ještě více rozdmýchává

„Policisté budou nadále cíleně zatýkat ty, kteří poruší pravidla. Shromáždění na ulici Lombard a třídě Campbell bylo prohlášeno za nezákonné,“ uvedla policie.

Policisté ve čtvrtek ve státě Washington zastřelili aktivistu, který se hlásil k antifašistickému hnutí Antifa, jež bývá označováno za decentralizované uskupení zastánců různých levicových ideologií a anarchistů. Muže chtěli policisté zatknout pro podezření ze zabití přívržence krajně pravicové skupiny, který se zapojil do protestu proti demonstrantům v Portlandu minulý víkend.

Demonstrace proti rasismu a policejní brutalitě propukly napříč Spojenými státy po smrti 46letého černocha George Floyda. Ten zemřel v květnu poté, co mu při zatýkání bělošský policista bezmála devět minut klečel na krku.

Nepokoje, které se odehrávají v Portlandu.
Protesty v Portlandu.

V Portlandu se pravidelně již tři měsíce v nočních hodinách konají demonstrace, jejichž účastníci žádají policejní reformy a sociální spravedlnost. V některých případech byly protesty provázeny střety mezi demonstranty a policisty či mezi pravicovými a levicovými skupinami.

V Portlandu pokračují nepokoje. Při střetech demonstrantů byl zastřelen člověk

V červenci vyslal prezident Donald Trump do Portlandu federální síly k ochraně federálních budov, což však situaci podle místních úřadů zhoršilo. Ve středu prezident podepsal dokument, který hrozí zastavením federálního financování měst, kde „se nedodržují zákony“.

Demokratický prezidentský kandidát Joe Biden, který se s Trumpem utká o post šéfa Bílého domu 3. listopadu, republikánského prezidenta obvinil z toho, že ve svých projevech podněcuje k násilí.

Autor:

Mohlo by vás zajímat