Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Policie v Seattlu se stáhla, město nyní řídí demonstranti. Trump je označuje za ‚domácí teroristy’

Demonstranti ve městě Seattle vytvořili takzvanou autonomní zónu, policisté ze čtvrti Capitol Hill. Tato zóna je experimentem pro život bez policie. Místní umělci vytvořili velký nápis Black Lives Matter (na životech černochů záleží). foto: REUTERS/Lindsey Wasson

Aktualizováno
Seattle - Policisté ze čtvrti Capitol Hill ve městě Seattle na severozápadě USA se po týdnech střetů s demonstranty stáhli z místní policejní stanice a nechali protestujícím volnou působnost. Lidé se této příležitosti chopili a ustavili v oblasti takzvanou autonomní zónu, která je experimentem pro život bez policie, napsal list The New York Times (NYT). Proti tomuto vývoji se však tvrdě ohrazuje prezident Donald Trump.
  7:16aktualizováno  10:27

Mocnější než jinde. Proč chtějí demonstranti v USA sebrat policii peníze?

„Tento prostor je nyní majetkem lidu ze Seattlu,“ píše se na obřím transparentu vyvěšeném na nyní prázdné policejní stanici. NYT popisuje nastalou situaci z poloviny jako pouliční festival a z poloviny jako komunu. Stovky lidí se scházejí, aby si vyslechli proslovy, hudební vystoupení či předčítání poezie. Bydlí na ulici ve stanech a společnými silami si zajišťují jídlo a lékařskou péči. Veřejně se promítají filmy o rasismu v Americe a děti si hrají na prázdných ulicích.

Stovky lidí se scházejí, aby si vyslechli proslovy, hudební vystoupení či...
Tamní umělci tvoří pestré formy maleb různých hesel. Nejen v ulicích USA...

Zóna funguje s tichou podporou úřadů. Na místě byl ve středu šéf místních hasičů Harold Scoggins, který zprostředkovával rozhovor mezi protestujícími a vedením policie a ujišťoval se, že ve čtvrti panují náležité hygienické podmínky. „Nemám vůbec tušení, kam to směřuje,“ řekl Scoggins. „Pracujeme krok po kroku na tom, jak si vybudovat vztahy, budujeme důvěru na malých věcech, abychom si to dokázali vyjasnit společně,“ dodal.

Desítkami amerických měst otřásají více než dva týdny protesty, jež země nezažila od 60. let minulého století. Demonstrace zažehlo video, na němž bělošský policista klečí téměř devět minut na krku zatýkaného černocha George Floyda, který opakovaně říká, že nemůže dýchat. Floyd byl krátce po zákroku prohlášen za mrtvého.

Demonstranti protestují proti policejní brutalitě vůči černochům a proti zakořeněnému rasismu v americké společnosti. Na mnoha místech se jejich požadavky vyvinuly v heslo „defund the police“ (odeberte finance policii), jímž požadují snížení rozpočtu policejních sborů a přesměrování peněz na sociální programy. Protestující totiž tvrdí, že mezi občany a pořádkovými silami na některých místech panuje taková nedůvěra, že působení policie mnoho lidí spíše ohrožuje než chrání.

Návrhy měst na rozpuštění policie

Mnozí činitelé po celé zemi slíbili rozsáhlé policejní reformy a objevují se i návrhy z konkrétních měst na rozpuštění policejních sborů. Ty by měly následně znovu vzniknout v zásadně odlišné podobě, zatím však není zcela jasné v jaké.

Držte jazyk za zuby, varovala KLDR Trumpa. Dva roky od summitu Trump-Kim jsou vztahy na bodu mrazu

Donald Trump, který se sám nazval prezidentem zákona a pořádku, se však proti tomuto vývoji tvrdě vymezuje a považuje ho za požadavek radikálů usilujících o rozvrácení veřejného pořádek. „Domácí teroristé ovládli Seattle, řídí je samozřejmě radikálně-levicoví demokraté,“ napsal Trump na sociální síti twitter. „Převezměte hned kontrolu nad svým městem,“ vyzval v dalším příspěvku Trump starostku Seattlu. „Pokud to neuděláte, tak to udělám já. Tohle není hra. Tito hnusní anarchisti musí být okamžitě zastaveni,“ pokračoval prezident. 

„Zajistěte nám všem bezpečnost. Běžte zpátky do svého bunkru,“ odpověděla na twitteru Trumpovi starostka Jenny Durkanová. Odvolávala se přitom na zprávu ze začátku měsíce, že Trumpa ukryla jeho ochranka kvůli protestům před Bílým domem asi na hodinu do krytu v Bílém domě. Trump později prohlásil, že byl v bunkru na inspekci.

Prezident po týdnech protestů proti policejní brutalitě a rasismu prohlásil, že jeho vláda bude více investovat do výcviku strážců zákona a také přijme opatření, která usnadní drobnému podnikání v menšinových komunitách přístup ke kapitálu. Spojené státy potřebují silnější policejní síly a pokroku v tomto směru nepomůže označování milionů Američanů za rasisty, uvedl Trump podle agentury Reuters při návštěvě kostela v Dallasu.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mohlo by vás zajímat