24. prosince 2014 10:49, aktualizováno  13:31 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Policista v americkém St. Louis zastřelil dalšího černocha. Hrozil zbraní

Mezi lidmi, kteří ke stanici přišli, byla i Toni Martinová, která zastřeleného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mezi lidmi, kteří ke stanici přišli, byla i Toni Martinová, která zastřeleného... | foto: ČTK

ST. LOUIS Americká policie na předměstí St. Louis zabila černošského mladíka, který vyhrožoval střelnou zbraní. Informovala o tom agentura AP. Incident se odehrál v sousedství Fergusonu, dalšího předměstí St. Louis, kde v srpnu bělošský policista zastřelil neozbrojeného černocha Michaela Browna.

Brownova smrt a několik dalších podobných případů ve Spojených státech vyvolaly vlnu demonstrací proti údajnému policejnímu násilí vůči černochům.

Vzduchem létalo několik dělobuchů a v okolí bylo zapáleno několik popelnic....

Nejnovější událost se odehrála v úterý pozdě večer místního času (ve středu brzy ráno SEČ) na čerpací stanici v Berkeley. Toto předměstí přímo sousedí s Fergusonem, které se po Brownově smrti stalo dějištěm násilných demonstrací.

Policie v St. Louis uvedla, že berkeleyský policista střílel z obav o svůj život, neboť černoch vytáhl pistoli, se kterou na něj mířil. Podle AP padlo několik výstřelů.

Vzduchem létalo několik dělobuchů

Na místě se krátce poté sešlo asi 60 lidí, později se jejich počet rozrostl až na 200 lidí. Situace na čerpací stanici byla během vyšetřování střelby napjatá, dav v jednu chvíli pronikl za ohraničující pásku a začal se s policisty přetlačovat. Několik lidí bylo zadrženo. Vzduchem létalo několik dělobuchů a v okolí bylo zapáleno několik popelnic. Podle portálu nbcnews.com policie vyslala k incidentu asi padesátku hlídkových vozů.

Na místě se krátce poté sešlo asi 60 lidí, později se jejich počet rozrostl až...

Mezi lidmi, kteří ke stanici přišli, byla i Toni Martinová, která zastřeleného označila za svého 18letého syna Antonia. „Zrovna odešel z domu, aby se setkal se svou dívkou. Možná začal utíkat a oni zahájili palbu,“ řekla s tím, že pochybuje o tom, že její syn byl ozbrojen. Policie ale tvrdí, že u zastřeleného nalezla zbraň.

Vzduchem létalo několik dělobuchů a v okolí bylo zapáleno několik popelnic....
Vzduchem létalo několik dělobuchů a v okolí bylo zapáleno několik popelnic....
Na místě se krátce poté sešlo asi 60 lidí, později se jejich počet rozrostl až...
Mezi lidmi, kteří ke stanici přišli, byla i Toni Martinová, která zastřeleného...
  • Ve Spojených státech se v posledních týdnech vzedmula vlna protestů kvůli usmrcení několika neozbrojených černochů bělošskými policisty.
  • Největší vášně vyvolaly případy usmrcení Erica Garnera v New Yorku a osmnáctiletého Browna ve Fergusonu.
  • Policisty, po jejichž zásahu oba tito údajně neozbrojení černoši zemřeli, se později porotci rozhodli neobvinit.
  • Verdikt vyvolal protesty v ulicích velkých měst a znovu podnítil debatu o rasových vztazích v americké společnosti.
Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz