Pondělí 20. ledna 2020svátek má Ilona -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rodina žila několik let v tajné místnosti, prý čekala na konec světa. Muž, který platil nájem, je ve vazbě

Objekt v obci Ruinerwold. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Objekt v obci Ruinerwold. | foto: Reuters

AMSTERODAM Nizozemská policie stále vyslýchá muže, který platil nájem za statek, kde dlouhá léta žilo v naprosté izolaci v uzamykatelné tajné místnosti šest členů jedné rodiny. Objeveni byli v pondělí. Policejní mluvčí ve středu podle agentury Reuters uvedla, že muž je ve vazbě. Vyšetřovatelé se vzhledem k mnoha nejasnostem pokoušejí zjistit, co se na statku vlastně dělo.

Policie našla zmatené a zbídačené lidi poté, co se jednomu z nich podařilo uprchnout a v místní hospodě požádat o pomoc. Události se staly v provincii Drenthe na severovýchodě Nizozemska. Rakouské ministerstvo zahraničí už v úterý oznámilo, že zadržený je Rakušan. Na statku ale tento osmapadesátiletý muž, který je podle tisku tesař, nežil.

Skupina - otec a pět nyní dospělých dětí ve věku mezi 18 a 25 lety - „pobývala ve velmi provizorních prostorech“, uvedl v úterý místní starosta Roger de Groot bez dalších podrobností. „Něco takového jsem ještě nezažil,“ dodal. Matka sourozenců podle starosty zemřela ještě před tím, než se rodina na farmu v roce 2010 nastěhovala.

Nizozemská média se domnívají, že skupina čekala na „konec světa“, ale vyšetřovatelé to nepotvrdili. „Slyšeli jsme mnoho spekulací, ale policie se musí zabývat fakty. Stále neznáme odpovědi na mnoho otázek,“ uvedla policejní mluvčí.

Nikdo ze členů rodiny ale nebyl v obci Ruinerwold přihlášený k pobytu, upřesnila policie. To podle nizozemských médií vysvětluje, proč se o ni nikdo nezajímal. Zatím není jasné, zda se skupina na statku zdržovala dobrovolně, nebo byla k pobytu nucena. Policie nasadila mimo jiné bezpilotní letoun, aby pořídil záběry budovy, snímá na místě otisky prstů a zpovídá sousedy.

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky
ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky

V současné době se zdá, že udržet si manželský vztah, je stále těžší. Pokud je rozvod nevyhnutelný, pomoci může mediace. Tou se zabývá Mgr. Eva Vaňková, která působí jako rozvodová mediátorka a advokátka.