Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Policie zasáhla proti separatistům blokujícím hraniční přechod. 20 lidí bylo zatčeno

Členi katalánského protestního hnutí s názvem Demokratická tsunami zablokovali hraniční přechod s Francií. foto: REUTERS/Rafael Marchante

BARCELONA - Francouzská a španělská policie v úterý zasáhly proti asi dvěma tisícům katalánských separatistů, kteří v pondělí začali blokovat dálniční hraniční přechod mezi těmito zeměmi. Podle deníku El País francouzská policie po výzvách použila i slzný plyn. Při zásahu bylo zadrženo 20 lidí, z toho 18 na francouzské straně. Separatisté ale pak zablokovali nedalekou silnici nižší třídy a později i dálnici u Girony a hraniční přechod Behobia mezi španělským Baskickem a Francií.
  11:20aktualizováno  20:01

Jako první zasáhla podle španělských médií už ráno francouzská policie, která nejprve vyzvala demonstranty megafonem, aby hraniční přechod El Perthus (na španělské straně La Jonquera) uvolnili. Poté francouzští policisté začali sedící demonstranty jednoho po druhém odnášet. Katalánská policie byla zdrženlivější a ve snaze přesvědčit lidi přivezla na místo i poslankyni za separatistickou stranu (ERC) Martu Rosiqueovou.

Katalánští separatisté zablokovali hraniční přechod s Francií. Cílem je donutit Madrid k jednání

Podle místní katalánské prefektury šlo o společný zásah francouzské a španělské policie, přičemž každá zasahovala na vlastním území, uvedl deník El País. O situaci jednali už v pondělí ministři vnitra Španělska a Francie Fernando Grande-Marlaska a Christophe Castaner.

Asi po dvou hodinách se podařilo demonstranty z dálničního přechodu vytlačit. Ti se pak ale na výzvu organizátora manifestace, hnutí Demokratické cunami, přesunuli v obci Jonquera na silnici N-II. Tam na ně jeden z řidičů kamionu zasažený blokádou začal křičet „Ať žije Španělsko!“ a zvedl přitom ruku ve fašistickém pozdravu.

Katalánští separatisté blokují hraniční přechod s Francií.
Členi katalánského protestního hnutí s názvem Demokratická tsunami zablokovali...

Odpoledne demonstranti zablokovali dálnici AP7 v katalánském městě Girona a také dálnici AP8 vedoucí k hraničnímu přechodu mezi španělským Baskickem a Francií v obci Behobia.Blokády zorganizovalo hnutí Demokratické cunami s cílem upoutat mezinárodní pozornost a donutit centrální španělské úřady v Madridu k jednání s katalánskou separatistickou vládou. Akce vyhlásilo od pondělí do středy.

Hnutí Demokratické cunami vzniklo teprve před pár měsíci a zorganizovalo už řadu akcí, více či méně radikálních. Například v sobotu pořádalo pokojné manifestace po celém Katalánsku, během nichž se konaly koncerty.

V polovině října ale toto hnutí, které místa svých akcí upřesňuje prostřednictvím mobilních aplikací, ochromilo chod mezinárodního letiště v Barceloně, když tam svolalo demonstranty z centra města. Ti protestovali proti verdiktu španělského nejvyššího soudu nad katalánskými politiky, kteří dostali vysoké tresty vězení za neústavní referendum o nezávislosti z roku 2017.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!