Čtvrtek 9. února 2023, svátek má Apolena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policie zasahovala v Manile při protestu proti Trumpovi

Svět

  8:56
MANILA - Ve filipínské metropoli Manile se v neděli konal protest proti americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, který na Filipínách ukončí svou nynější asijskou cestu. Trump se tu v neděli zúčastní slavnostní večeře pořádané u příležitosti 50. výročí vzniku Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN).

Demonstrace v Indonésii při návštěvě trumpa. foto: ČTK

Demonstrace proti němu se konala několik hodin před večeří, když se prezident USA přesouval z Vietnamu na Filipíny.

Trump cestou do Asie dokazuje, že je ničitel, myslí si KLDR. Touží prý po válce

Policie velký dav, který se snažil prorazit zátarasy, zastavila asi kilometr od místa, kde se bude večeře konat. Lidé volali protiamerická hesla a někteří nesli plakáty s hesly jako Bojovat proti Trumpovi, fašismu a imperialismu nebo Chraňme si národní suverenitu. Další pak pálili americké vlajky.

Summit ASEAN začíná v pondělí a Trump se jej zúčastní. Kromě toho se má také sejít s filipínským prezidentem Rodrigem Dutertem. Někteří členové Kongresu Trumpa před cestou žádali, aby se na Filipínách nevyhýbal tématu porušování lidských práv. Očekává se, že Trump bude chtít podpořit spojenecký svazek s touto asijskou zemí, jejíž prezident vede krvavou kampaň proti obchodování s drogami. Od roku 2016, kdy se Duterte ujal funkce, při policejních protidrogových operacích zemřelo na 4000 lidí.

Demonstrace ve městě Mania při návštěvě Donalda Trumpa v indonésii.

Filipíny jsou poslední zastávkou nynější Trumpovy asijské cesty, při níž prezident USA navštívil Japonsko, Jižní Koreu, Čínu a Vietnam. Do USA se vrací v úterý. sva hej

Autor:

Mohlo by vás zajímat