12. listopadu 2017 8:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Policie zasahovala v Manile při protestu proti Trumpovi

Demonstrace v Indonésii při návštěvě trumpa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstrace v Indonésii při návštěvě trumpa. | foto: ČTK

MANILA Ve filipínské metropoli Manile se v neděli konal protest proti americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, který na Filipínách ukončí svou nynější asijskou cestu. Trump se tu v neděli zúčastní slavnostní večeře pořádané u příležitosti 50. výročí vzniku Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN).

Demonstrace proti němu se konala několik hodin před večeří, když se prezident USA přesouval z Vietnamu na Filipíny.

Policie velký dav, který se snažil prorazit zátarasy, zastavila asi kilometr od místa, kde se bude večeře konat. Lidé volali protiamerická hesla a někteří nesli plakáty s hesly jako Bojovat proti Trumpovi, fašismu a imperialismu nebo Chraňme si národní suverenitu. Další pak pálili americké vlajky.

Summit ASEAN začíná v pondělí a Trump se jej zúčastní. Kromě toho se má také sejít s filipínským prezidentem Rodrigem Dutertem. Někteří členové Kongresu Trumpa před cestou žádali, aby se na Filipínách nevyhýbal tématu porušování lidských práv. Očekává se, že Trump bude chtít podpořit spojenecký svazek s touto asijskou zemí, jejíž prezident vede krvavou kampaň proti obchodování s drogami. Od roku 2016, kdy se Duterte ujal funkce, při policejních protidrogových operacích zemřelo na 4000 lidí.

Demonstrace ve městě Mania při návštěvě Donalda Trumpa v indonésii.

Demonstrace ve městě Mania při návštěvě Donalda Trumpa v indonésii.

Filipíny jsou poslední zastávkou nynější Trumpovy asijské cesty, při níž prezident USA navštívil Japonsko, Jižní Koreu, Čínu a Vietnam. Do USA se vrací v úterý. sva hej

ČTK

Najdete na Lidovky.cz