29. října 2014 22:12 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Policie zasahovala v pařížském sídle Sarkozyho strany

Exprezident Francie Nicolas Sarkozy během politické kampaně v Marseille | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exprezident Francie Nicolas Sarkozy během politické kampaně v Marseille | foto: ČTK

PAŘÍŽ Policie ve středu v Paříži uskutečnila razii v sídle hlavní francouzské pravicové strany UMP. Stalo se tak v rámci dvou vyšetřování ohledně financování kampaně tehdejšího prezidenta Nicolase Sarkozyho před volbami v roce 2012, v nichž Sarkozy nakonec neobhájil druhý mandát.

Jeden případ se týká údajného systému falešných faktur v činnosti UMP k nelegálnímu financování Sarkozyho kampaně, druhý prověřuje podmínky, za jakých UMP zaplatila pokutu 400 tisíc eur (11,1 milionu Kč), kterou dostal poražený Sarkozy za překročení povolené částky na kampaň o 23 milionů eur.

Policejní razie s cílem projít některé dokumenty strany se udála poté, co Sarkozy v září oznámil návrat do vysoké politiky a usiluje o zvolení do čela UMP. Sarkozy, který je zmiňován i v několika dalších aférách a ve všech ujišťuje o své nevině, bude podle komentářů nejspíš chtít kandidovat v příštích prezidentských volbách na jaře 2017.

Lidovky.cz, ČTK