28. března 2017 12:03 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Francouzská policie zatkla 35 lidí při protestech kvůli zabití Číňana

Číňané protestují v Paříži. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Číňané protestují v Paříži. | foto: weibo.com

PAŘÍŽ Třicet pět lidí zatkla francouzská policie na severu Paříže během pondělních večerních protestů proti spornému policejnímu zásahu, při němž zemřel jeden Číňan. Peking v úterý v této souvislosti Paříž vyzval, aby chránila Číňany žijící ve Francii.

Demonstrace před policejním komisariátem v 19. obvodu se podle pařížské prefektury zúčastnilo „asi 150 členů asijské komunity“. Při střetech byli tři policisté lehce zraněni. Jeden policejní vůz byl poškozen poté, co na něj někdo hodil zápalnou lahev.

Protesty vyvolal nedělní zásah policie, kterou sousedé přivolali kvůli křiku ve vedlejším bytě. Policie podle zdroje agentury AFP uvedla, že jakmile se otevřely dveře, vyřítil se z nich muž, který jednoho z policistů napadl bodnou zbraní a zranil ho. Další policista pak začal střílet, aby svého kolegu ochránil. Agresora, otce čtyř dětí, přitom smrtelně zranil.

Rodina zabitého ale policejní verzi popírá. V bytě se podle ní nikdo nehádal a muž nikoho nenapadl. Advokát rodiny Calvin Job řekl, že muž „zrovna porcoval ryby“. Policie podle něj dveře otevřela silou, což muže odhodilo dozadu, a střílela bez varování. Stejně se už dříve vyjádřila i dcera zabitého.

Čínská média si všímají reakcí Číňanů ve Francii a zveřejnila i video z protestů. Podle některých Číňanů svědčí zásah policie o diskrimaci Číňanů ve Francii, média citují ale i hlasy, které protesty odsuzují: „Neměli bychom se učit od Arabů a černochů a měli bychom počkat na řešení situace dle zákonů,“ cituje například list Chuan-čchiou jednoho z Číňanů. Čínské velvyslanectví ve Francii informovalo místní média, že budou dále „úzce spolupracovat“ s francouzskými úřady, podle kterých měl zastřelený muž již dříve psychické problémy.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí v úterý na tiskové konferenci vyzvala Francii, aby zajistila „bezpečnost a práva“ čínských státních příslušníků a incident řádně vyšetřila. V úterý si čínské ministerstvo zahraničí také předvolalo francouzského diplomata, informovala agentura Reuters.

Mezi nejvíce „olajkovanými“ příspěvky jsou na čínských sociálních sítích názory, že postup policie mluví o „dvojím standardu západních zemí“ a z nějakého důvody i o „chybách demokracie“.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz