Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Policie zatkla už 15 členů posádky jihokorejského trajektu. Počet obětí je 187

Bál jsem se, že cestující strhne proud, říká kapitán potopeného trajektu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bál jsem se, že cestující strhne proud, říká kapitán potopeného trajektu | foto: Reuters

SOUL Policie zatkla již 15 členů posádky jihokorejského trajektu, který se potopil před více než týdnem se stovkami lidí u Korejského poloostrova, sdělily místní úřady. Počet potvrzených obětí katastrofy podle nich stoupl na 187. Dalších 115 cestujících se stále pohřešuje, takže konečný počet obětí nejspíš přesáhne 300.

Ve vyšetřovací vazbě skončili dva kormidelníci a dva členové řídícího týmu. Jedenáct dalších členů posádky, včetně kapitána, bylo zatčeno již dříve. Zatčeni tak byli podle prokuratury všichni členové posádky, kteří se podíleli na manévrování potopeného plavidla.

Všichni jsou obviněni z nedbalosti při řízení lodě a z neposkytnutí patřičné pomoci cestujícím poté, co se loď začala potápět. Kapitán dokonce v první chvíli vyzval cestující, aby zůstali ve svých kajutách a začal s evakuací až půl hodiny po začátku katastrofy. To nejspíš zabránilo mnohým lidem se dostat včas z podpalubí.

Policie zatkla již 15 členů posádky jihokorejského trajektu

Na vyprošťování těl pracují stovky potápěčů. Na palubě lodi, která se převrátila 16. dubna, bylo v době nehody 476 lidí, zachránit se podařilo jen 174 z nich. Většina cestujících byli studenti jedné střední školy, kteří byli na školním výletě.

Příčina neštěstí se zatím nezná. Podle prvních poznatků byla loď nejspíš značně přetížená. Vezla prý minimálně třikrát větší náklad, než bylo pro ni doporučené. Prokurátor v pátek prohlásil, že na nehodě mohl mít podíl náhlý manévr při obratu lodi, špatně zabezpečený náklad, nástavby provedené na plavidle dodatečně pro zvýšení jeho kapacity a také vodní proudy. Co přesně nehodu způsobilo, podle něj odhalí posudky expertů a simulace.

,
Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!