Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Policie zatkla už 15 členů posádky jihokorejského trajektu. Počet obětí je 187

Bál jsem se, že cestující strhne proud, říká kapitán potopeného trajektu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bál jsem se, že cestující strhne proud, říká kapitán potopeného trajektu | foto: Reuters

SOUL Policie zatkla již 15 členů posádky jihokorejského trajektu, který se potopil před více než týdnem se stovkami lidí u Korejského poloostrova, sdělily místní úřady. Počet potvrzených obětí katastrofy podle nich stoupl na 187. Dalších 115 cestujících se stále pohřešuje, takže konečný počet obětí nejspíš přesáhne 300.

Ve vyšetřovací vazbě skončili dva kormidelníci a dva členové řídícího týmu. Jedenáct dalších členů posádky, včetně kapitána, bylo zatčeno již dříve. Zatčeni tak byli podle prokuratury všichni členové posádky, kteří se podíleli na manévrování potopeného plavidla.

Všichni jsou obviněni z nedbalosti při řízení lodě a z neposkytnutí patřičné pomoci cestujícím poté, co se loď začala potápět. Kapitán dokonce v první chvíli vyzval cestující, aby zůstali ve svých kajutách a začal s evakuací až půl hodiny po začátku katastrofy. To nejspíš zabránilo mnohým lidem se dostat včas z podpalubí.

Policie zatkla již 15 členů posádky jihokorejského trajektu

Na vyprošťování těl pracují stovky potápěčů. Na palubě lodi, která se převrátila 16. dubna, bylo v době nehody 476 lidí, zachránit se podařilo jen 174 z nich. Většina cestujících byli studenti jedné střední školy, kteří byli na školním výletě.

Příčina neštěstí se zatím nezná. Podle prvních poznatků byla loď nejspíš značně přetížená. Vezla prý minimálně třikrát větší náklad, než bylo pro ni doporučené. Prokurátor v pátek prohlásil, že na nehodě mohl mít podíl náhlý manévr při obratu lodi, špatně zabezpečený náklad, nástavby provedené na plavidle dodatečně pro zvýšení jeho kapacity a také vodní proudy. Co přesně nehodu způsobilo, podle něj odhalí posudky expertů a simulace.

,
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Státní opera prodávala oponu Antonína Střížka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Státní opera prodávala oponu Antonína Střížka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Státní opera prodávala oponu Antonína Střížka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.