Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Londýnského expolicistu odsoudili za 24 znásilnění a další činy na doživotí

Člen britské metropolitní policie David Carrick se přiznal k znásilnění devíti žen. Podle médií je jedním z nejaktivnějších sexuálních predátorů v novodobé britské historii. (16. ledna 2023) foto: AP

Bývalý příslušník londýnské metropolitní policie David Carrick, který se přiznal k 24 znásilněním a dalším sexuálním útokům, byl odsouzen k doživotnímu trestu vězení s možností předčasného propuštění nejdříve za 30 let.
  16:08

Prokuratura uvedla, že 48letý Carrick zneužíval svého postavení k zastrašování mnoha svých obětí. Těm zdůrazňoval, že jejich obviněním by proti slovu policisty nikdo nevěřil.

Carrick se přiznal k celkem 49 bodům obžaloby, včetně 24 případů znásilnění. Sexuální útoky se týkaly 12 obětí v letech 2003 až 2020.

V úterý byl Carrick odsouzen k doživotnímu trestu vězení. Ve vězení musí strávit nejméně 32 let, od nichž se odčítá doba, kterou už si z trestu odpykal, napsala agentura Reuters.

Zástupkyně šéfa metropolitní policie Barbara Grayová v nedělním prohlášení vyjádřila upřímnou lítost nad újmami, které Carrick svým obětem způsobil. „Zklamali jsme je, protože jsme v řadách metropolitní policie nedokázali identifikovat muže, který páchal ty nejstrašnější činy,“ řekla.

Londýnskou metropolitní policií otřásaly v posledních letech skandály týkající se korupce, rasismu i sexuálního násilí. Jedním z případů byly v roce 2021 únos, znásilnění a brutální vražda Londýňanky Sarah Everardové, za které byl na doživotí odsouzen policista Wayne Couzens. Ten k únosu mladé ženy zneužil služební průkaz.

Šéf metropolitní policie Mark Rowley, který byl jmenován do své funkce loni v červenci, slíbil, že obnoví důvěru lidí v policii.

Carrick se kromě znásilnění přiznal i pokusům o znásilnění, sexuální útokům, protiprávnímu zadržování a nátlakovému chování. Carrickův právník Alisdair Williamson soudu řekl, že jeho klient „přijímá za své činy plnou odpovědnost“. „Nemůže žádat o slitování a také tak nečiní,“ podotkl Williamson.

Před soudem Southwark Crown Court před vynesením rozsudku také stálo několik žen z organizací Women Against Rape a Women of Colour Global Woman’s strike, které držely plakáty, na kterých vyjádřily svůj nesouhlas s pokračující policejní brutalitou vůči ženám.

Autoři: ,