Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policista z Fergusonu je volný. Lidé zapálili tucet budov, střílí se

Svět

  7:25aktualizováno  8:47
FERGUSON - Velká porota rozhodla, že neobviní bělošského policistu Darrena Wilsona kvůli zabití neozbrojeného černošského mladíka Michaela Browna v americkém Fergusonu letos v srpnu. Prohlásil to státní zástupce Bob McCulloch. Po celých Spojených státech vypukly nepokoje, střílí se, hoří budovy i policejní auta.

Hoří i Oakland v Kalifornii. foto: Reuters

Nepokoje, které v noci z pondělí na úterý vypukly v americkém Fergusonu, jsou prý horší než letos v srpnu. Uvedla to místní policie, podle níž na zmíněném předměstí St. Louis hoří nejméně tucet budov i policejní auta a ozývají se desítky výstřelů. Policie proti demonstrantům použila slzný plyn. Podle McCullocha porota nenašla pro obvinění Wilsona důvod. Odmítl však sdělit, zda rozhodnutí bylo jednomyslné, protože veškeré jednání poroty je tajné.

Neporušil zákon

Wilsonovi obhájci uvedli, že policista jednal podle zásad výcviku a v souladu se zákony. „Chápeme, že mnoho lidí bude rozhodnutí velké poroty zpochybňovat. Vyzýváme všechny, kdo chtějí vyjádřit svůj názor, aby tak učinili s respektem a pokojně,“ stojí v prohlášení.

Brownova rodina uvedla, že je výsledkem „hluboce zklamána“. Vyzvala však všechny, aby případné protesty byly poklidné. Také americký prezident Barack Obama ve svém projevu vyzval demonstranty ke klidným protestům a policii ke zdrženlivosti.

Demonstranti se před Bílým domem domáhají spravedlnosti.
Darren Wilson, propuštěný policista
Protestující a policisté zcela zatarasili hlavní průjezd městem.
Policejní auto hoří, demonstranti se bouří.

Americké ministerstvo spravedlnosti vede vlastní vyšetřování kvůli možnému porušení občanských práv, které by mohlo skončit federálním obviněním, dodala agentura AP.

Vrazi!

Porota měla podle agentur 12 členů, z toho devět bílé pleti a tři černé pleti. K obvinění Wilsona bylo nutných nejméně devět hlasů, upozornila agentura Reuters.

K TÉMATU:

Několik stovek lidí se ještě před oznámením verdiktu poroty sešlo před policejní stanicí ve Fergusonu. Po zveřejnění rozhodnutí porotcům mnozí začali rozzlobeně křičet. „Vrazi, nejste nic jiného než vrazi,“ volala jedna žena s megafonem na policisty v zásahové výstroji. Demonstranti začali demolovat auta a rozbíjet okna. Na několika místech došlo také k rabování. Policie proti protestujícím použila slzný plyn. Kvůli hlášené střelbě do vzduchu odklonilo řízení leteckého provozu v St. Louis asi desítku letů na jiná letiště.

V University City, předměstí St. Louis nedaleko Fergusonu, byl v pondělí večer místního času postřelen policista. Podle mluvčí místní policie utrpěl zranění na ruce, která ho však přímo neohrožují na životě. Zda případ souvisí s protesty proti rozhodnutí poroty v Brownově případu zatím není jasné.

Státní zástupce McCulloch upozornil, že mnoho svědectví více než 60 osob o tom, co se stalo před Brownovou smrtí, bylo protichůdných a k mnoha svědectvím chyběly fyzické důkazy. Část svědků také připustila, že střelbu vůbec neviděla. Právníci Brownovy rodiny tvrdí, že mladík se v době, kdy byl zastřelen, vzdával. 

Naopak stoupenci Wilsona tvrdí, že se bál o svůj život a střílel v sebeobraně. Svědci se neshodli, zda měl Brown ruce nad hlavou v době, kdy byl zastřelen. McCulloch rovněž upozornil, že Wilson vystřelil na Browna 12krát, až poslední střela ho však trefila do temene.

Nepokoje po celém Fergusonu

Incident již v srpnu rozpoutal ve Fergusonu násilné nepokoje a ve městě podle agentury Reuters zůstaly v pondělí zavřené školy, v ulicích stály zátarasy a obchody byly zabedněné. Guvernér státu Missouri Jay Nixon před očekávaným rozhodnutím preventivně vyhlásil výjimečný stav a povolal Národní gardu.

Aktivisté již dříve oznámili, že plánují pochody a shromáždění od Los Angeles po New York na podporu protestujících ve Fergusonu, upozornila agentura AP. Rasově napjatý případ rozproudil debatu nad vztahy mezi policií a komunitami v mnoha městech.

Brown byl podezřelý, že ukradl doutníky z obchodu blízko místa, kde k incidentu došlo. Brown a jeho přátele kráčeli prostředkem ulice, když k nim Wilson přišel. Policie uvedla, že v době incidentu Wilson o loupeži nevěděl.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!