Úterý 7. dubna 2020svátek má Heřman, Hermína 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Policista zabil studenta a v Německu to před 50 lety vedlo ke zrodu levicového teroru

Německý student Benno Ohnesorg v červnu 1967 krátce po zásahu, který mu byl... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německý student Benno Ohnesorg v červnu 1967 krátce po zásahu, který mu byl... | foto: ČTK

BERLÍN/PRAHA Při protestech proti návštěvě perského šáha Rezy Pahlavího byl 2. června 1967 v Západním Berlíně zastřelen šestadvacetiletý student Benno Ohnesorg. Tragický incident přispěl k radikalizaci západoněmecké mládeže a byl jedním z impulzů, které vedly ke vzniku levicové teroristické organizace Frakce rudé armády (RAF).

Osudná střela, která ukončila život teprve šestadvacetiletého posluchače romanistiky a germanistiky, vyšla z pistole policisty Karla-Heinze Kurrase. Kulka vypálená z bezprostřední blízkosti zasáhla Ohnesorga zezadu do hlavy a způsobila mu zranění, kterým podlehl během převozu do nemocnice.

Policista Kurras, jenž tvrdil, že střílel v nutné sebeobraně, byl kvůli Ohnesorgově smrti obviněn ze zabití z nedbalosti. Ve dvou soudních procesech však byl pro nedostatek důkazů osvobozen. Teprve v roce 2009 vyšlo najevo, že Kurras byl v kontaktu s východoněmeckou tajnou službou. V souvislosti s tímto odhalením se objevila teorie, že policista mohl jednat na pokyn Stasi, která chtěla destabilizovat západoněmecký režim. Zda tomu skutečně tak bylo je dodnes předmětem dohadů.

Ohnesorgova smrt každopádně posílila revoluční atmosféru, která koncem 60. let panovala mezi západoněmeckou mládeží. Pro řadu studentů byla smrt jejich kolegy důkazem, že je třeba vystupňovat boj proti stávajícímu politickému establishmentu a společenskému řádu. V reakci na tragickou událost vzniklo několika skupin, které se rozhodly bojovat proti nenáviděnému „fašistickému“ režimu násilnými prostředky.

Vůdce jedné z těchto skupin Andreas Baader podnikl v dubnu 1968 spolu se svou přítelkyní Gudrun Ensslinovou žhářský útok proti obchodnímu domu ve Frankfurtu nad Mohanem. Pachatelé byli krátce po činu dopadeni a posláni do vězení. V něm Baadera navštěvovala novinářka Ulrike Meinhofová, která propadla kouzlu jeho osobnosti do té míry, že souhlasila s účastí na Baaderově násilném osvobození. K němu došlo 14. května 1970 a toto datum je považováno za den vzniku Frakce Rudé armády, která byla v této prvotní fázi označována také jako „gang Baader-Meinhofová“.

Terorismus dosáhl především v západní Evropě nevídaných rozměrů. Synonymem pro...

Zakladatelé RAF podstoupili vojenský výcvik v Jordánsku, načež ve jménu radikální levicové ideologie začali v Německu přepadávat banky a provádět teroristické akce. Jejich řádění, inspirované činností jihoamerických městských guerill, však netrvalo dlouho. V roce 1972 byli Baader, Ensslinová, Meinhofová a Jan-Carl Raspe zatčeni a o pět let později odsouzeni na doživotí. Ulrike Meinhofová se však verdiktu nedočkala. V květnu 1976 byla totiž nalezena ve své cele mrtvá. Oficiálně spáchala sebevraždu, nicméně verze o její dobrovolné smrti má dodnes řadu odpůrců.

Druhá generace

Brigitte Mohnhauptová (na nedatovaném archivním snímku) nad aktivitami RAF ani...

Brigitte Mohnhauptová

V souvislosti s procesem proti zakladatelům RAF o sobě dala vědět druhá generace členů, reprezentovaná zejména Christianem Klarem a Brigitte Mohnhauptovou. Tato skupina proslula svými tvrdými metodami a v roce 1977 stála za sérií útoků, jejichž oběťmi se stali mimo jiné spolkový generální prokurátor Siegfried Buback, bankéř Jürgen Ponto nebo šéf svazu zaměstnavatelů Hanns Martin Schleyer.

Únosy známých osobností měly přispět k propuštění vězněných členů RAF. Stejný cíl měl i únos německého letadla, který v půlce října 1977 provedla skupina spřízněných palestinských teroristů. Stroj společnosti Lufthansa byl nakonec v somálském Mogadišu osvobozen německou protiteroristickou jednotkou. Den poté byli zakladatelé RAF ve svých celách nalezeni mrtví. I oni měli, podobně jako předtím Meinhofová, spáchat sebevraždu.

Ani po tomto neúspěchu nesložila RAF zbraně a nadále pokračovala v útocích proti policejním cílům a objektům americké armády v Německu. V roce 1982 nicméně byly vůdčí osobnosti druhé generace RAF zatčeny a část členů uprchla do NDR.

V polovině osmdesátých let nastoupila na scénu třetí a poslední generace teroristů RAF. Její velmi profesionálně jednající komanda si brala na mušku především americké vojenské cíle a představitele německého průmyslu a finančnictví. Rovněž navázala kontakty s dalšími teroristickými skupinami té doby, jako byly italské Rudé brigády, francouzská Přímá akce nebo belgická organizace Bojující komunistické buňky.

Ve své činnosti pokračovala RAF i po pádu Berlínské zdi. V dubnu 1991 spáchala atentát na Detleva Rohweddera, který stál v čele úřadu pro privatizaci východoněmeckých podniků. Na jaře 1993 pro změnu provedla pumový útok na věznici v hesenském Weiterstadtu, který způsobil značné hmotné škody.

Odpálení čerstvě dostavěné káznice bylo poslední velkou akcí RAF. Po dramatickém zásahu se policii v červnu 1993 podařilo zlikvidovat její vedení a činnost organizace tak byla prakticky paralyzována.

V dubnu 1998 organizace oznámila ukončení své činnosti. Ze spoluúčasti na vraždě generálního prokurátora Bubacka a jeho dvou společníků v roce 1977 se před německou justicí poté ještě zpovídala členka RAF Verena Beckerová, která byla v roce 2012 odsouzena ke čtyřletému vězení.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!