Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Neměl roušku, policisté v Mexiku muže ubili. Demonstranti následně strážce zákona zapálili

Svět

  13:14aktualizováno  13:48
GUADALAJARA/PRAHA - V mexické Guadalajaře demonstranti minulý týden zapálili při protestu policistu. Násilné nepokoje se spustily jako odezva na smrt stavebního dělníka, Giovanniho Lopeze, kterého umlátila policie k smrti. Podle svědků kvůli tomu, že na sobě neměl roušku.

Během nepokojů v mexickém státě Jalisco zapálili policistu. foto: Newsflash - Mario Marlo

Během nepokojů v mexickém státě Jalisco byli policisté v davu a jeden z nich nasedal na motorku. Na záběrech z místa je vidět, jak k němu zezadu přiběhl demonstrující z rozbouřeného davu, polil mu záda hořlavinou a zapálil ho. Policista se převrátil na stranu i s motorkou. Napsal to web britského listu Mirror.  

Následně propukl zmatek. Protestující se k policistovi snažili dostat, ale další strážci zákona se jim pokoušeli zatarasit cestu a dostat kolegu do bezpečí. Guvernér státu Jalisco, Enrique Alfaro, potvrdil, že policista byl zraněn a s ním jeho dalších pět kolegů.

Demonstrace probíhala na počest stavebního dělníka Giovanniho Lopeze, kterého měla minulý měsíc ve městě Ixtlahuacán de los Membrillos policie umlátit k smrti. Oficiální hlášení tvrdí, že Lopeze zadrželi za „správní delikt,“ ale podle svědků ho policejní strážník zastavil za nenošení roušky.

„Policie při protestech zatkla okolo 26 lidí, zatímco další tři auta převážející benzín shořela. Účastníci protestů vykřikovali, že Lopeze zavraždily úřady,“ uvedl britský bulvární server Mirror.

Tři policisté byli zatknuti

Guvernér Alfaro uvedl, že za nepokoji stojí „zájmové skupiny z Mexica City“ a jejich cílem bylo „vytvořit nestabilitu“. Podle něj však policie nezasáhla nijak násilně vůči protestujícím. ,,Guadalajarská i státní policie byly obeznámeny se situací a dobře věděly, jak se zachovat,“ řekl Alfaro.

Ministr spravedlnosti státu Jalisco Gerardo Solis dodal, že kvůli smrti dělníka Giovanniho Lopeze byli již zatčeni tři policisté. „Provedli jsme první etapu zatýkání a rozhodli jsme se dohlížet na policii v Ixtlahuacán de los Membrillos. Giovanniho smrt nezůstane nepotrestaná, máte mé slovo,“ napsal Alfaro na svůj Twitter.

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat