7. března 2019 16:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Policisté z ČR i jiných zemí odhalili gang vykradačů kamionů, na svědomí měli přes 40 krádeží

Policie ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie ČR. | foto: Marie Stránská, MAFRA

Haag Policisté a celníci z Česka, Polska, Rakouska a Německa odhalili gang vykrádající po Evropě kamiony. V souvislosti s tím zatkli deset lidí. Ve čtvrtek o tom informuje evropský policejní úřad Europol. V Polsku ochránci zákona zajistili více než 600 tisíc eur (téměř 15,4 milionu korun).

Zločinecká skupina podle vyšetřovatelů působila zřejmě v Polsku, Dánsku, Itálii, Rakousku, v Česku a na Slovensku. Její jednotliví členové měli „specializaci“ na určitou činnost: někteří rozřezávali plachty kamionů, aby zjistili, jestli se v nich nachází pro ně zajímavé zboží. Pokud ho tam našli, nastoupili další „specialisté“, kteří zboží naložili do nákladních aut s padělanými poznávacími značkami a s nimi odjeli do Polska. Tam ukradené věci skladovali a dále prodávali, popsal Europol. Skupina prý měla na svědomí více než 40 krádeží.

Polská policie zadržela šest lidí, které přistihla, jak vykládají věci ukradené z kamionů v hodnotě 100 000 eur.

Policejní úřad uvádí, že krádeží zboží z kamionů po Evropě přibývá a škody při nich narůstají. Zločinecké skupiny, které často pocházejí z východní Evropy, jsou stále lépe organizované a často se zaměřují na zboží s vysokou hodnotou, jako je elektronika, tabákové nebo farmaceutické výrobky. Z iniciativy státního zastupitelství německé spolkové země Sasko-Anhaltsko vznikl loni v září s podporou Europolu projekt nazvaný CARGO (Náklad), jehož cílem je bojovat právě gangům vykrádajícím kamiony.

ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)