11. února 2012 13:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Policisté zbili řidiče se záchvatem, vysoudil miliony

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Adam Greene se stal obětí brutálního zásahu policistů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Adam Greene se stal obětí brutálního zásahu policistů. | foto: lasvegassun.com

UVNITŘ VIDEO. Adam Greene dostane odškodnění v přepočtu 5,7 milionu korun za to, že byl brutálně napaden policejní jednotkou nevadské policie. Strážníci nepoznali, že osmatřicetiletý muž dostal diabetický záchvat. Mysleli si, že řídí pod vlivem alkoholu. Celý incident zachytila kamera na palubě jednoho z jejich služebních vozů.

Incident se odehrál 29. října 2010. Adam Greene byl podle serveru Las Vegas Sun právě na cestě do práce, když dostal za volantem diabetický záchvat. Ve chvíli, kdy přestal ovládat svůj vůz a začal na silnici kličkovat, se ocitl v hledáčku nevadské dálniční policie a strážníků z města Handerson.

Policisté, kteří se domnívali, že je Greene pod vlivem návykových látek, ho při zatýkání brutálně napadli. Bezmocný muž měl po jejich zásahu dvě zlomená žebra, pohmožděniny a další drobná zranění.

Jak napadení policisty proběhlo? První, se zbraní v ruce, se rozběhne ke Greenovu vozu, nohou se zapře do řidičova okna a několikrát na něj křičí, aby se nehýbal. Adam Greene, který se právě nachází v diabetickém kómatu, ani nic jiného dělat nemůže. Dále mu uděluje pokyny - aby zvedl ruce nad hlavu a vystoupil z vozu. Když se delší dobu nic neděje, vytahují nešťastníka z vozu ostatní strážníci.

Bezbranný Greene poté dostal několik kopnutí do hlavy a do hrudníku. Policisté ho přitom častovali snůškou vulgárních nadávek. Strážníci se snažili naříkajícího muže spoutat a prohledávali ho. Agresivita policistů však zmizela v okamžiku, kdy u Greena nalezli lahvičku s inzulinem. Došlo jim, že 'zločinec' je cukrovkář a rozhodli se okamžitě volat záchranou službu.

PSALI JSME:

Adam Greene, který je diabetikem už 26 let, označil jednání policie za přehnanou reakci a kvůli nepatřičnému chování policie se obrátil na soud, který mu dal za pravdu. Jako kompenzaci dostane od města Henderson přes tři miliony korun a více jak polovinu obdrží jako odškodné i jeho žena. Dalších 670 tisíc zaplatí stát Nevada.

"Je to tak správně, jsme spokojeni," vyjádřil se podle serveru huffingtonpost.com Greene k výsledkům soudního procesu.

Strážník, který Adama Greena několikrát kopl do hrudníku a je tedy zodpovědný za jeho zlomená žebra, svou funkci vykonává dál. Jeho nadřízení ale veřejnost ujistili, že byl disciplinárně potrestán.

ptaVladěna Ptáčková
  • 2Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!