19. března 2019 16:35 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Politici situaci podceňují.‘ Na severozápadě Keni zemřelo hlady deset lidí

Nehostinná krajina v oblasti Turkana. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nehostinná krajina v oblasti Turkana. | foto: Andrea Kaucká a René Bauer

NAIROBI V oblasti Turkana na severozápadě Keni zemřelo hlady deset lidí. Místní obyvatelé tvrdí, že politici tamní situaci podceňují, podle vlády ale nejde o nic výjimečného. V Turkaně čelí hladu 1,1 milionu lidí, píše BBC.

K situaci v Turkaně vznikl na twitteru hashtag #WeCannotIgnore, kde jsou zdokumentovány případy podvyživených, zesláblých lidí.

James Oduor z keňského úřadu pro řešení následků sucha řekl, že na tom, že milion lidí čelí vyhladovění, není nic mimořádného. „Za normálních okolností tam potřebuje vždy asi milion lidí potravinovou pomoc, protože jsou chudí,“ citoval Oduora server BBC.

V Turkaně od října do prosince málo pršelo, tamní dobytek trpí chorobami a oblast zamořily kobylky. „Situace ještě není naléhavá,“ řekl Oduor. V roce 2017, kdy prezident vyhlásil kvůli suchu v Turkaně stav národního ohrožení, potřebovalo potraviny 3,4 milionu lidí.

Turkana je druhá největší ze 47 keňských oblastí a je nejchudší ze všech. Patří k nejsušším a nejméně rozvinutým částem země. Podle občanů tam politici jezdí jenom kvůli volbám.

ČTK