31. července 2017 8:49 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trumpovi dochází trpělivost. Jeho poradci pracují na seznamu sankcí proti Číně

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 35Diskuse
Americký a čínský prezident na summitu v Hamburku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký a čínský prezident na summitu v Hamburku. | foto: ČTK

WASHINGTON Poradci prezidenta USA Donalda Trumpa se snaží sestavit seznam hospodářských sankcí namířených proti Číně, napsal v pondělí americký server Politico s odvoláním na úředníky Bílého domu. Tým poradců o sankcích jednal o víkendu a v pondělí má pokračovat. Konečné rozhodnutí lze očekávat už tento týden, tvrdí server.

Trump a Abe jednali o KLDR

Mezinárodní společenství by mělo zvýšit tlak na Severní Koreu, která představuje rostoucí hrozbu pro Spojené státy, Japonsko a další okolní země. Shodli se na tom v pondělí v telefonickém rozhovoru americký prezident Donald Trump a japonský premiér Šinzó Abe, uvedl ve svém prohlášení Bílý dům. KLDR v pátek odpálila další mezikontinentální balistickou raketu, která prý měla vyslat "tvrdé varování" Američanům.

Naléhavost „pádné“ strategie vůči Číně vyvolal páteční test severokorejské mezikontinentální balistické rakety. Trump je přesvědčen, že Čína nedělá dost, aby zastavila snahu KLDR vybudovat jaderný arzenál schopný ohrozit USA. Washington si rovněž veřejně i v soukromí dlouho stěžoval, že Čína se uchyluje k nečestným obchodním praktikám, uvedl americký server.

Někteří jestřábové v poradenské skupině Bílého domu, mezi něž Politico řadí poradce Stephena Millera, hlavního stratéga Steva Bannona a ekonomického poradce Petera Navarra, dlouho prezidenta přesvědčují, aby vůči Číně zaujal tvrdší stanovisko. Trump zvažuje, že zavede cla na dovoz čínské oceli nebo stanoví kvóty na import této produkce, případně že se odhodlá k obojímu. Okruh sankcí ale má být širší, konstatuje Politico.

Na politiku Pekingu si o víkendu Trump postěžoval na Twitteru. „S Čínou jsem velmi nespokojen. Naši bývalí hloupí vůdci jim dovolili vydělat stamiliardy dolarů ročně, ohledně Severní Koreje ale nebylo uděláno NIC, jen se mluví. Nedovolíme, aby to pokračovalo. Čína by tento problém mohla snadno vyřešit!“ napsal prezident.

ČTK
  • 35Diskuse