Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Van der Bellenovi voliči byli hodně motivovaní, říká starosta vídně Häupl

Svět

  6:19
PRAHA - Zlomek toho, co bylo vynaloženo na ­záchranu evropských bank, by ­mohl okamžitě vyřešit evropskou migrační krizi, tvrdí starosta Vídně Michael Häupl. Do ­České republiky přijel při­ příležitosti utkání Evropské ligy mezi FC Viktoria Plzeň a FK Austria Vídeň.

Sociálnědemokratický starosta Vídně Michael Haeupl reaguje na výsledek voleb foto: Reuters

Häupl, s nímž pro sobotní vydání LN hovořil Robert Schuster, stojí v čele kuratoria čtyřiadvacetinásobného mistra rakouské fotbalové ligy.

LN: Nedávno proběhly v Rakousku opakované prezidentské volby. Z­čeho cítíte větší úlevu – z vítězství Alexandera Van der Bellena, nebo z­toho, že volby tentokrát nikdo nezpochybnil?

Prezidentské volby jsou hlavně o­ osobnostech. Měli jsme volbu mezi dvěma kandidáty, kteří se lišili přístupem a prioritami. Z mého pohledu se většina Rakušanů rozhodla správně a sám jsem se jako vídeňský starosta silně zasazoval o Van der Bellenovo zvolení.

Kdo je ‚Zelený profesor‘ Van der Bellen? Budoucí rakouský prezident v bodech

Samozřejmě mě mrzí, že se doma druhého kola nedostal žádný sociální demokrat. Náš bývalý ministr práce a sociálních věcí Rudolf Hundstorfer by byl skvělým prezidentem, ale voliči rozhodli jinak. Teď budeme mít prezidenta, za něhož se v zahraničí nemusíme stydět.

LN: Co nakonec rozhodlo?

Myslím si, že ti, kdo chtěli, aby se prezidentem stal Van der Bellen, byli hodně motivováni, protože se obávali, jak by se v případě úspěchu choval kandidát Svobodných Norbert Hofer.

Připomínám, že na jaře nám všem pohrozil, že se ještě budeme divit, co všechno bude možné, pokud by byl prezidentem.

U nás ve Vídni hodně citlivě vnímáme reakce v zahraničí. Připomínám, že 52 procent zahraničních investic v ­Rakousku směřuje do Vídně. Teď například usilujeme o to, aby se u nás usadily některé z institucí, jež dosud působily v Londýně. Na to bychom asi mohli zapomenout, pokud by se stal prezidentem Hofer. Takže šlo i o zcela hmotné argumenty, proč si přát Van der Bellena, nikoli jen o ideologické pohnutky.

LN: Skutečně si myslíte, že by to hrálo roli při rozhodování zahraničních partnerů a investorů?

O tom vůbec nepochybuji. Svobodná strana (FPÖ), i když tvrdí často opak, sleduje samozřejmě stejné cíle jako pravicověpopulistické strany jinde v Evropě. Chtějí zredukovat Unii na společný obchodní prostor, který by neměl nic navíc. S něčím takovým nesouhlasím, navíc to podle mě odporuje cílům otců zakladatelů evropské integrace.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat