Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Politika na olympijském ceremoniálu: kam usadit sestru vůdce Kim Čung-una?

Svět

  6:00
PCHJONGČCHANG/PRAHA - Jeden velký tanec mezi vejci nachystal jihokorejským pořadatelům zahajovací olympijský ceremoniál. Ožehavým tématem se totiž ukázal být zasedací pořádek ve chvíli, kdy účast potvrdila sestra severokorejského vůdce i viceprezident USA se svým doprovodem.

Kim Jo-čong, třicetiletá sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, přicestovala kvůli olympijským hrám do Jižní Koreje. foto: Reuters

Že olympiáda není zdaleka jen o sportu, není žádným tajemstvím. Pro příklady netřeba chodit hluboko do minulosti. Stačí se ohlédnout za posledními hrami před čtyřmi roky v ruském Soči, jimž trpkou příchuť dodalo už tehdy eskalující dění na Ukrajině. A ani nynější hry v jihokorejském Pchjončchangu nebudou v tomto ohledu výjimkou. O vysokou politiku nouze nebude. 

Na jejich pozadí se totiž schyluje i k jednomu přímo historickému setkání. Jihokorejský prezident Mun Če-in se má v sobotu osobně sejít s šéfem severokorejského národního shromáždění, tamního loutkového parlamentu, Kim Jong-namem a samotnou sestrou severokorejského vůdce, třicetiletou Kim Jo-čong.

Viceprezident Mike Pence se ženou Karen pózují fotografům na inauguračním plese.
Kim Jo-čong a Kim Čong-un.

Diktátorova sestra, kterou jejich zesnulý otec Kim Čong-il zplodil se svou životní láskou, tanečnicí Ko Čong-hui, studovala spolu s bratrem v 90. letech v utajení ve Švýcarsku a patří k nejvlivnějším figurám v severokorejské mocenské hierarchii. V říjnu ji ústřední výbor vládnoucí Korejské strany práce zvolil do svého politbyra.

Pence si pozval otce zesnulého studenta

Sestru severokorejského vůdce Kim Jo-čong má přijmout liberální jihokorejský prezident v takzvaném Modrém domě, prezidentském paláci v Soulu. Je vůbec prvním členem dynastie Kimů, který tam zavítá. 

Do Jižní Koreje má přiletět soukromým letadlem v pátek odpoledne tamního času, tak aby stihla zahajovací ceremoniál. Nepříjemný bolehlav ale pořadatelům kvůli tomu již několik dní působí zasedací pořádek. O tom, že Kim Jo-čong patří mezi hosty k těm nejprominentnějším z prominentů, není pochyb. Jenže tím je pro hostitelskou Jižní Koreu i druhý nejmocnější muž jejich nejbližšího spojence, americký viceprezident Mike Pence. Bývá zvykem, že na těchto událostech výsostné místo k sezení zaujme hlava pořadatelské země a šéf Mezinárodního olympijského výboru. Po stranách jim pak usednou podle důležitosti další hosté. Jenže už jen představa, že by zástupkyni dynastie Kimů a druhého nejmocnějšího muže USA, jejich úhlavního nepřítele, měla od sebe dělit minimální vzdálenost, je sama o sobě výbušná. 

Stovky demonstrantů protestovaly před zimním stadionem v Pchjongčchangu proti účasti severokorejské delegace na zahájení olympiády.

Ani to ale není všechno. Kromě toho, že ve středu americký viceprezident přislíbil, že se Washington zasadí o další zpřísnění sankcí vůči KLDR, oznámil, že jako svůj oficiální doprovod na zahajovací ceremoniál vezme otce zesnulého amerického studenta Otty Warmbiera. Ten zemřel loni v zuboženém stavu krátce po převozu ze Severní Koreje, kde byl 17 měsíců držen za údajnou krádež propagandistického materiálu – a evidentně i těžce mučen (ČTĚTE ZDE). 

Warmbierovi během projevu.

Warmbiera přivádějí k soudu příslušníci severokorejské polcie.

Pořadatele tak čeká hotový tanec mezi vejci, aby se severokorejská a americká delegace byť jen náhodou nepotkaly. 

Íránci se urazili, nechtěli jim dát telefony od Samsungu

Není to nicméně jediný delikátní problém, který olympijské hry přinesly, ještě než vůbec začaly. Pozdvižení způsobila zpráva, že si Írán předvolal jihokorejského velvyslance kvůli tomu, že jeho sportovcům – na rozdíl od zbývajících 4000 účastníků z celého světa – nechtěli pořadatelé darovat nejmodernější verzi mobilního telefonu jihokorejského sponzorského kolosu Samsung. Důvodem byly sankce, jimž islámská republika čelí. Íránské ministerstvo zahraničí kvůli tomu dokonce pohrozilo Soulu „zásadními dopad na její obchodní vztahy“. Telefony, jejichž cena se pohybuje v přepočtu okolo 23 tisíc korun, neměla z téhož důvodu dostat ani severokorejská výprava. V předvečer zahájení se ale celá záležitost urovnala. Mezinárodní olympijský výbor potvrdil, že telefony dostanou darem i sportovci Íránu a KLDR. Severokorejce ale požádal, aby si je po skončení her nebrali s sebou domů. 

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!