Neděle 14. srpna 2022, svátek má Alan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Polovina univerzit protestuje proti vládě

Svět

  15:39
PAŘÍŽ - Protesty francouzských studentů proti vládnímu plánu snížit nezaměstnanost se šíří po celé zemi. Demonstrace ve větší či menší míře zasáhly více než polovinu univerzit. Vysokoškoláci tvrdí, že záměr kabinetu jen zvýší sociální nejistotu mladých.

Pondělní potyčka studentů College de France s policií. foto: OLIVIER LABAN-MATTEIAFP

Ministerstvo školství oznámilo, že 17 z 85 univerzit je zcela blokováno a na dalších 28 je provoz ztížen. Z řady měst včetně Paříže jsou hlášeny také protestní akce středoškoláků.

Studenti protestují proti nově zaváděné "smlouvě prvního zaměstnání", která zaměstnavateli umožňuje propustit takto přijatého člověka bez udání důvodu během dvou let. Podle vlády je smyslem projektu zbavit podnikatele obav z přijímaní nových lidí. Asi dvě třetiny Francouzů tento projekt, který už má formu zákona, podle průzkumů odmítají.

Předseda vlády Dominique de Villepin bude svůj plán znovu obhajovat v Národním shromáždění. U jeho sídla, paláce Matignon, dnes posílili bezpečnostní opatření před ohlášenou odpolední demonstrací pařížských lyceistů, kteří chtějí táhnout k Národnímu shromáždění.

Rektorát Sorbonny oznámil, že během její třídenní okupace studenty koncem minulého týdne byly způsobeny škody za půl milionu až milion eur (asi 15 až 30 milionů korun). V pondělí byla nakrátko okupována i další prestižní pařížská akademická instituce - College de France. I tam zasáhla proti zradikalizovaným studentům policie. Sorbonna je z rozhodnutí rektora uzavřena nejméně do konce týdne. V pondělí večer byla na neurčito uzavřena i univerzita Paris X-Nanterre.
Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Mohlo by vás zajímat