16. ledna 2019 13:15 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Polská policie vyšetřuje hrozbu atentátem na Donalda Tuska

Předseda Evropské rady Donald Tusk. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Evropské rady Donald Tusk. | foto: Reuters

Gdaňsk (Polsko)  Policie v severopolském přístavním městě Gdaňsku ve středu zadržela muže, kterého podezřívá, že po telefonu hrozil atentátem na šéfa Evropské rady a někdejšího polského premiéra Donalda Tuska. Uvedla to polská tisková agentura PAP. Ministr vnitra Joachim Brudziński již v úterý informoval o třech zatčených Polácích, kteří po nedělním smrtelném útoku na gdaňského starostu Pawla Adamowicze vyzývali k dalším vraždám.

Osmačtyřicetiletého občana Gdaňsku zadržela policie v jeho bytě a zabavila dva mobilní telefony, které údajně používal k hrozbám. Volal na bezpečnostní číslo 112 a policie má k dispozici nahrávku hovoru. Policie také ihned podnikla kroky na ochranu Donalda Tuska, který byl v blízkých Sopotech.

Výzvy k opakování útoků na politiky narušují pietní atmosféru po vraždě oblíbeného starosty Gdaňsku, jehož pohřeb se bude podle PAP konat v sobotu. Policie proti hrozbám vystupuje aktivně, ministr vnitra občany nabádá, aby si uvědomovali zodpovědnost za svá slova a používali rozum.

Někteří Poláci ale připisují odpovědnost za současnou nenávistnou atmosféru vládnoucí straně Právo a spravedlnost (PiS), jejíž politici často používají ke kritice svých oponentů tvrdá slova, upozorňuje agentura AP. Opoziční stranu Občanská platforma, mezi jejíž členy patřili i Tusk a Adamowicz, slovně napadl i starostův vrah bezprostředně po útoku.

ČTK

Jeep Wrangler 2.8 CRD 2013 ·
Jeep Wrangler 2.8 CRD 2013 ·

r.v. 2013, naj. 119 351 km, diesel
580 000 Kč (s DPH)