11. ledna 2019 9:51, aktualizováno  10:18 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zatýkání kvůli špionáži. Polská tajná služba zadržela ředitele polské pobočky Huawei

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Reuters

VARŠAVA Polská civilní kontrarozvědka (ABW) kvůli podezření že špionáže zadržela jednoho Poláka a jednoho Číňana. V případě čínského občana jde o jednoho z ředitelů polské pobočky čínského telekomunikačního koncernu Huawei, informuje na svých internetových stránkách Polská televize. Zadržený Polák je někdejší vysoce postavený důstojník ABW.

„Čínský občan je byznysmen pracující pro elektronickou společnost, Polák je osoba známá v kruzích spojovaných s kybernetickou bezpečností,“ uvedl opatrně pro agenturu PAP náměstek šéfa polských tajných služeb Maciej Wasik.

Ke špionáži, za kterou jim v Polsku hrozí až deset let vězení, se ani jeden ze zadržených nepřiznal. Podle informací agentury Reuters budou oba muži zadrženi na tři měsíce.

Příslušníci ABW v pátek prohledali kancelář Huawei. V předchozích dnech si dokumenty, které jim mohou posloužit jako důkazy proti zadrženým, odnesli z Úřadu pro elektronickou komunikaci a z telekomunikační firma Orange, kde dosud pracoval zadržený Polák Piotr D.

Kvůli zadržení Číňana, který podle TVP působil na pozici ředitele prodeje firmy Huawei, na polské ministerstvo zahraničí přišel zástupce čínského velvyslance. Žádal, aby zástupci ambasády mohli čínskému občanovi poskytnout pomoc. 

Muž jménem Wej-ťing W. vystudoval na Pekingské univerzitě zahraničních studií, odkud prý pochází řada vysoce postavených činitelů čínské diplomacie i tajných služeb. Oficiálně byl jeho hlavním úkolem v Polsku prodej výrobků Huawei veřejnému sektoru.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz