Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

EU pošle na Blízký východ miliardu eur, ‚polská zrada‘ Visegrádu byla zapomenuta

Slovensko-cest

  21:38aktualizováno  24. září 1:38
BRUSEL - Na výrazné finanční pomoci uprchlíkům přímo na Blízkém východě se v noci shodl mimořádný summit Evropské unie k migraci. Předseda jednání prezidentů a premiérů Donald Tusk novinářům po summitu řekl, že na pomoc bude prostřednictvím Světového potravinového programu (WFP) a Úřadu vysokého komisaře pro uprchlíky OSN (UNHCR) vyčleněna nejméně miliarda eur (přes 27 miliard Kč).

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský president Francois Hollande. foto: Reuters

O povinných kvótách se nemluvilo

Rozhodnutí ministrů vnitra zemí EU o přerozdělení 120 tisíc uprchlíků mezi země unie mimořádný summit EU neprobíral, uvedla německá kancléřka Merkelová.

Do konce listopadu začnou v Itálii a v Řecku fungovat takzvané hotspoty, tedy centra, kde budou moci být žadatelé o azyl rychle identifikováni a registrováni. Po skoro sedmihodinovém jednání to oznámil unijní prezident Donald Tusk.

Podle Tuska se lídři EU shodli také na posílené pomoci Libanonu, Jordánsku, Turecku a dalším zemím v blízkovýchodním regionu. Další pomoc bude také záviset na posílené spolupráci těchto státu s unií při řešení migrační krize.

Předsedové vlád a prezidenti evropských zemí podle Tuska zastávají shodný názor, že „nynější chaos musí skončit“.

„Správné řízení a kontrola naší vnější hranice je naší společnou odpovědností,“ uvedl předseda summitů. Bylo by podle něj nesprávné veškerou tíži nechat jen na Řecku a na Itálii. Proto summit nabídl veškerou možnou pomoc těmto zemím, včetně právě spolupráce na hotspotech.

„Schválená opatření krizi neukončí, ale vše jsou to nutné kroky správným směrem,“ dodal Tusk.

Mimořádné zasedání vrcholných představitelů unijních zemí k migraci bylo letos svoláno už podruhé, tématem se ale zabývaly i řádné schůzky šéfů států a vlád EU. Podle diplomatů je dnešní jednání mnohem klidnější, než například červnový summit, který před prázdninami o věci rokoval velmi intenzivně. Představitelé osmadvacítky jsou prý nyní jednoznačně rozhodnuti se dohodnout, že Evropa bude krizi řešit společně.

Společné prohlášení V4

Po úterním rozkolu kvůli kvótám na uprchlíky ve středu premiéři zemí visegrádské skupiny (V4) demonstrovali jednotu středoevropského bloku.

Po krátké schůzce před mimořádným summitem EU k migraci vydali společné prohlášení, ve kterém mimo jiné zdůraznili potřebu efektivní kontroly a ochrany vnějších hranic EU, rychlého schválení seznamu takzvaných bezpečných zemí, jejichž občané nebudou mít nárok na azyl, a aktivnější účasti na řešení konfliktů v Libyi, v Sýrii a obecně na Blízkém východě.

Tusk: Summit by měl řešit, jak znovu získat kontrolu nad hranicemi EU

Mezi další priority řešení uprchlické krize země V4 zařadily zefektivnění procedur vracení uprchlíků bez práva na azyl, zavedení funkčních kontrolních středisek na vnějších hranicích a efektivnější pomoc zemím původu či tranzitním státům s cílem bojovat proti základním příčinám migrace.

Polsko v úterý na rozdíl od ostatních zemí visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) hlasovalo pro mimořádné rozdělení 120.000 žadatelů o azyl, kteří se nyní nacházejí v Itálii a Řecku, mezi migrací méně zasažené země unie.

Maďarsko se uzavírá před uprchlíky, vyhlašuje krizový stav. Slovensko žádá summit EU

Náhlá změna polského postoje vyvolala ve čtvrtek překvapení a ostré reakce. Český ministr vnitra Milan Chovanec v úterý poznamenal, že postoji Varšavy nerozumí a že to pro ten den znamenalo „krátkodobý konec Visegrádu“.

Polská ministryně vnitra Teresa Piotrkowská vysvětlovala změnu stanoviska tím, že pro ni byla důležitější solidarita s migranty a s Evropou. Polsko přitom kvóty dlouhodobě také odmítalo.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský president Francois Hollande.
Maďarský premiér Viktor Orbán na mimořádném summitu v Bruselu.

Podle českého premiéra Bohuslava Sobotky má další spolupráce v rámci Visegrádské skupiny smysl, přestože v některých případech se stanoviska členských zemí liší. „Skupina V4 v minulosti opakovaně ukázala, že je akceschopná, že je schopna prosadit své názory a závěry,“ uvedl při příchodu na summit.

Autor:

Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč
Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč

Každý týden můžete získat zajímavé balíčky od značek Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč. Hrajte s námi a získejte hlavní výhru, balíček s...