Dvoustěžník Fryderyk Chopin přišel o první stěžeň asi 160 kilometrů od ostrovů Scilly, které leží u jihozápadního cípu Velké Británie. Kapitán požádal o "okamžitou" pomoc dnes po 09:00 SELČ. Sdělil, že hrozí nebezpečí, že se zlomí i druhý stěžeň. To se několik hodin poté skutečně stalo.
Počasí se od té doby zlepšilo, ale v příštích hodinách se má zase zhoršit. Ze 47 lidí na palubě je 36 čtrnáctiletých chlapců, kteří se učí základům tvrdého námořnického řemesla a současně si rozšiřují všeobecné znalosti.
Mluvčí pobřežní stráže řekla, že životy lidí na palubě nejsou bezprostředně ohroženy a že kapitán trvá na tom, že všichni jsou v bezpečí a v pořádku. Loď je vybavena motorem, ale kapitán se ho podle britské stanice BBC zdráhá použít, aby se kusy stěžňů nedostaly do lodního šroubu.
K plachetnici směřují čtyři lodi. Britské vojenské námořnictvo k ní vyslalo vrtulníky. Později je stáhlo, ale ponechalo v pohotovosti pro případ potřeby.
Polský ministerský předseda Donald Tusk, kterého zpráva o havárii zastihla na vrcholné schůzce Evropské unie v Bruselu, řekl, že zprávy o lodi s napětím sleduje. "Kapitán nepovažoval za nutné evakuovat, takže věřím, že se nic tragického nestalo a že těm lidem nic nehrozí," prohlásil.
Loď, postavená v roce 1992 v Gdaňsku, patří Evropské škole práva a správy. Její mluvčí Katarzyna Zajacová BBC řekla, že majitelé jednají o odtažení plavidla do britského přístavu Plymouth. Prý by tam v závislosti na počasí mohlo být za tři dny.