Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Polské Sopoty oplakávají Kaczynské, sousedy z ulice

Svět

  9:00
Neslavnější přímořské lázně Polska Sopoty se pomalu probouzejí do nové sezony. Dělníci dokončují novou cestu k několik set metrů dlouhému molu, cesty v parku jsou vysypávány novým pískem, na promenádě jsou otevřeny první stánky s jantarovými šperky.

Polsko truchlí. foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Po pláži, na kterou svítí jarní slunce, se procházejí první výletníci. Ulice jsou ale stále poloprázdné, parkovací automaty ještě nefungují, všechny hotely mají volné pokoje a v restauracích, před nimiž už za měsíc budou lidé stát fronty, si rozhodně nemusíte předem rezervovat stůl. Prostě typické probouzející se lázně před sezonou.

Jen v jedné ulici se ale v těchto dnech nedá zaparkovat a směřují tam lidé ze Sopot, ale i sousedních měst Gdaňsk a Gdyně. Ulice Armii Krakowej, uprostřed vilové čtvrti v mírném svahu nad Sopoty, kde, jak říká taxikář, "vždy bydleli ti lepší lidé". Okrový rohový vysoký čtyřpatrový dům s číslem padesát pět se stal od soboty poutním místem zdejších obyvatel, druhým po prezidentském paláci ve Varšavě. Dům, kterému tady v Sopotech nikdo neřekne jinak než dům Kaczynských.

'Rodný' dům. Lidé ze Sopot pokládají Lecha Kaczynského téměř za rodáka.

Je to téměř stejný obrázek jako v okolí prezidentského paláce, kam se v těchto dnech přicházejí poklonit manželům Kaczynským tisíce Poláků. Stejný obrázek, jen v "lidštějších" rozměrech. Svící a květin nejsou desetitisíce, ale "jen" tisíce. Lidí nejsou davy, ale ulicí, která byla uzavřena pro dopravu, přichází lidé po malých skupinkách i nyní, pět dní po katastrofě.

Nenajdete tu dodávky prodejců plné kahanů a svíček ani narychlo postavené stánky květinářů. Každý si je koupil sám už před cestou k domu Kaczynských. Zatímco ve Varšavě na vás udělá dojem moře svící a květů, tady máte čas na detaily. Na to, přečíst si dětskou rukou na čtvrtce napsáno "Je nám po vás smutno, pane prezidente" či si prohlédnout obrázek s andělíčkem a srdcem.

Další podrobnosti a zajímavé čtení o Kalouskovi si přečtěte v novinách

Autoři:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...