Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Polsko a Rakousko zasáhly lijáky, západní Evropu vlna veder

Svět

  19:42
VARŠAVA/VÍDĚŇ - Polsko a Rakousko zasáhly ve středu večer a v noci na dnešek prudké lijáky. V Polsku po nich zahynul mladý muž. Na některých místech Rakouska napršelo za hodinu až 30 litrů vody na metr čtvereční. Západní Evropu nyní zase sužuje vlna veder.

Záplavy v Polsku. foto: ČTK

Náhlé průtrže mračen zaplavily od začátku týdne Varšavu a severopolský Gdaňsk, v noci na dnešek pak i východopolský Bialystok. Při bouřce zahynul sedmadvacetiletý muž ve vlastní garáži, z níž chtěl odvézt automobil.

Zřejmě ho zabil elektrický proud, protože na zaplavené zemi ležela prodlužovačka zapojená do sítě. Na polské straně Tater dnes pak blesk zranil turistku. Záchranáři ji převezli do nemocnice v Zakopaném.

Prudké lijáky nadále komplikují život Polákům v Dolnoslezském vojvodství.

Ve městě Jelení Hora a jejím okolí nedaleko hranic s Českou republikou intenzivní déšť zastavil dopravu, zatopeny jsou sklepy a přízemí domů.

Odříznuty od světa jsou dvě obce. V regionu navíc dál prší.

Policie doporučila řidičům, aby se této oblasti vyhnuli, protože řada vodou podemletých cest je uzavřena. Mezi nimi je i silnice číslo 5, která vede z Vratislavi k někdejšímu hraničnímu přechodu s Českem v Lubawce (přechod Lubawka-Královec). Podle meteorologů si lidé od dešťů ještě neodpočinou.

Škody v Polsku by se mohly podle předběžných odhadů pohybovat v přepočtu okolo pěti miliard korun. Obce už začaly lidem postiženým povodní vyplácet jednorázový příspěvek 6000 zlotých (35.000 korun).

Rakouskem se prudká průtrž mračen přehnala už ve středu v podvečer. Na některých místech severu země napršelo za hodinu až 30 litrů vody na metr čtvereční. Ačkoli liják trval jen krátkou dobu, byl velmi intenzivní. "Srážky této intenzity přicházejí do Vídně jednou za 20 let," poznamenal k tomu meteorolog Gerhard Hohenwarter.

Ve Štýrsku na jihu Rakouska dál hrozí sesuvy podmáčené půdy. Kvůli nim se museli evakuovat další lidé. V jedné lokalitě se dokonce napočítalo na 500 pohybů zeminy. Některá místa proto musela proti sesunutí zajistit armáda.

Uzavřeny byly také některé silnice. Štýrský hejtman postiženým povodněmi přislíbil, že jim jeho spolková země poskytne "rychlou a nebyrokratickou" pomoc. V ostatních částech Rakouska se život pomalu vracel do normálních kolejí.

Bouře z horka se očekávají i v Německu. Ve vnitrozemí se teploty pohybovaly kolem 30 stupňů, u Baltu překročily 25 stupňů. Vlna veder pak zaplavila i další státy. Britská meteorologická služba naměřila nejvyšší teploty za poslední tři roky. Odpoledne překračují tropickou třicítku. Průměr v tomto období zde přitom činí 20 stupňů.

Kvůli vedru má zřejmě problém policie ve městě Nottingham. V autě nechala dva policejní vlčáky, kteří v horku nepřežili. Jedna společnost na ochranu zvířat už uvedla, že nechá případ prošetřit. Viníkovi by mohlo hrozit až půlroční vězení a vysoká pokuta.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ VÝROBY S NJ (40-50.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Mohlo by vás zajímat