Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Polský arzenál je prozrazen. Armádě unikl na internet seznam vybavení včetně stíhaček

Stíhačka F-16 foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Seznam vybavení a techniky, kterou používá polská armáda, unikl na internet. Databáze obsahuje bezmála dva miliony položek od šroubů a kancelářských potřeb až po izraelské protitankové střely Spike, tanky Leopard nebo stíhačky F-16. Informace už si podle nejmenovaného odborníka na kybernetickou kriminalitu stáhli uživatelé z více než deseti zemí, kromě jiných z Ruska i Číny.
  14:45

Informace, které se dostaly na internet, se týkají výzbroje polské armády, munice, náhradních dílů k bojové technice nebo specializovaných počítačových programů. „Podrobně ukazují, co vlastní polská armáda a co jí chybí. Ze seznamu se dá zjistit, která technika nefunguje dobře,“ uvádí portál onet.pl, který na rozsáhlý únik dat jako první upozornil. Také z nich lze poznat, jaké vybavení mají různé jednotky a co si objednávají.

„Jde o strategická data, která se snaží získat ruská rozvědka. Poslouží k přesnému odhadu, jak je naše země schopná se bránit,“ řekl Piotr Pytel, bývalý šéf vojenské kontrarozvědky.

Podle informátora portálu onet.pl data unikla zřejmě z instituce, která má na starosti armádní nákupy, uskladnění její výstroje a výzbroje i potřebných náhradních dílů.

„Uniklé informace nepředstavují žádné nebezpečí pro bezpečnost státu ani pro fungování polských ozbrojených sil,“ uvedlo polské ministerstvo obrany ve svém prohlášení. Opozice přesto vyzvala šéfa resortu obrany Mariusze Blaszczaka z národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) k demisi.

Portál wyborcza.pl připomněl, že nejde o první případ, kdy se na internet nedopatřením dostaly informace důležité pro polský stát. Loni na jaře se na síti objevila data týkající se 20 000 státních úředníků a pracovníků bezpečnostních složek.

Kdo chtěl, mohl si stáhnout soubor s osobními údaji policistů, celníků, pohraničníků, hasičů, městských policistů, zaměstnanců daňové správy nebo vězeňské služby.

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat