Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poláci se obávají odchodu z EU. Desetitisíce z nich vyrazily do ulic, aby Bruselu vyjádřily podporu

Svět

  7:15
Tisíce lidí v Polsku se v neděli vpodvečer sešly, aby ve městech po celé zemi demonstrovaly na podporu členství své země v Evropské unii. Činí tak po nálezu ústavního soudu, podle něhož je polská ústava nadřazena předpisům EU, informují polská média. Kritici vidí rozhodnutí jako předzvěst možného odchodu Polska z Unie.

Varšavská radnice, ovládaná opozicí, odhadla počet demonstrantů v metropoli na 80 000 až 100 000. Rozsáhlý protest napříč Polskem ukázal podporu pro EU, napsala agentura AP. 

K protestům proti čtvrtečnímu rozhodnutí polského Ústavního soudu vyzval polský expremiér a bývalý předseda Evropské rady Donald Tusk, který teď stoji v čele nejsilnější opoziční strany v zemi. „Musíme zachránit Polsko, nikdo jiný to neudělá,“ prohlásil podle agentury AP Tusk. 

Varšavská radnice, ovládaná opozicí, odhadla počet demonstrantů v metropoli na 80 tisíc až sto tisíc. Agentury Reuters a AFP uvedly, že se demonstrací ve stovce měst zúčastnily desetitisíce Poláků. „Rozsáhlý protest napříč Polskem ukázal podporu pro EU,“ napsala agentura AP.

Polský Ústavní soud rozhodl, že některé články základních smluv o Evropské unii odporují polské ústavě. S podnětem se na něj obrátil premiér Mateusz Morawiecki z národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) poté, co Soudní dvůr EU letos v březnu rozhodl, že soudní reforma prosazovaná PiS může ohrozit nezávislost justice v zemi. 

Země se zavázala unijní pravidla respektovat při vstupu do tohoto společenství v roce 2004. Polská vláda popírá, že by pomýšlela na odchod z EU. Někteří členové vedení vládní strany ale nedávno používali rétoriku, která naznačovala, že to je jejich cílem, upozorňuje agentura AP.

Členství v EU je mezi Poláky populární

„Pseudosoud, skupina převlékačů kabátů v talárech se na rozkaz předsedy vládnoucí strany rozhodla znásilnit polskou ústavu a vyvést naši vlast z EU,“ řekl Tusk na demonstraci ve Varšavě před davem několika tisíc lidí. „Chtějí odejít z EU, aby mohli beztrestně porušovat práva občanů, zásady demokracie a krást bez omezení. O to jim jde,“ prohlásil na adresu vládního tábora. 

Je však přesvědčen, že většina Poláků chce, aby jejich země byla nezávislá, evropská, demokratická, respektovala právo a byla poctivá. „Dokud žijeme, je naděje. Ještě Polsko nezhynulo,“ zdůraznil a zazpíval polskou hymnu.

Tuskův projev se pokoušela přerušit protidemonstrace krajní pravice přehráváním vlasteneckých chorálů v metalové verzi. „Mlč hlupáku, mlč, vyřízený hulváte! Já jsem byla vojákem, který si pamatuje, jak tekla krev, jak mí kolegové umírali. Jsem tady proto, abych v jejich jménu volala, že nikdy nikdo nevyvede mou vlast z Evropy,“ prohlásila na adresu stoupenců politické pravice účastnice varšavského povstání Wanda Traczyková-Stawská (94).

Nezávislá televize TVN 24 ukázala záběry s davy lidí, kteří se s vlajkami Polska a EU shromáždily ve Varšavě, Krakově, Poznani i dalších městech. Státní televize TVP, která podle kritiků tlumočí pohled vlády, k záběrům z demonstrací napsala, že jde o „protest proti polské ústavě“, upozornil Reuters.

„Chtějí odejít z EU, aby mohli beztrestně porušovat práva občanů, zásady demokracie a krást bez omezení. O to jim jde,“ prohlásil na adresu vládního tábora. Je však přesvědčen, že většina Poláků chce, aby jejich země byla nezávislá, evropská, demokratická, respektovala právo a byla poctivá.

Se členstvím v EU jsou Poláci podle mnoha průzkumů dlouhodobě velmi spokojení. Lidé oceňují, že se těší ze svobody cestování, možnosti volně pracovat v západních zemích, dotací z unijních fondů a transformace ekonomiky.

Nezávislá televize TVN 24 ukázala záběry s davy lidí, kteří se s vlajkami Polska a EU shromáždily ve Varšavě, Krakově, Poznani i dalších městech.

Varšavské metro bylo podle listu Gazeta Wyborcza v podvečer tak přeplněno lidmi směřujícími na demonstraci do centra města, že davy na nástupišti musely čekat na příjezd další soupravy.

„Nejsem tak naivní, vím, že jedna demonstrace nepovede ke změně vlády, ale chtěl jsem dát najevo, že Polsko musí být demokratické a musí zůstat v demokratické Evropě,“ řekl opozičnímu deníku Varšavan Janusz. „Jsem tady, abych se mohla sama sobě podívat do očí, že jsem protestovala v době, kdy to bylo zapotřebí. Ale mám obavy, že vláda nás nakonec z té unie vyvede,“ dodala žena, která se představila jako Malgorzata.

Oba tyto padesátníky podle listu trápí, že mezi demonstranty převažují jejich vrstevníci, a myslí si, že mělo přijít více mladých. „Asi si tak zvykli na svobodu, že si nedokážou představit, že by o ni mohli přijít. Probudí se, až jim vezmou pasy, ale to už může být pozdě,“ varoval Janusz.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat