Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dopis z ruské Dumy nabízí Polsku část Ukrajiny. Poláci jsou v šoku

Svět

  10:26aktualizováno  10:43
VARŠAVA/MOSKVA - Polsko dostalo z Ruska nabídku na přerozdělení Ukrajiny. Polské ministerstvo vnitra obdrželo podle televize TVP oficiální dopis z ruské Státní dumy, tedy dolní sněmovny parlamentu, ve kterém její místopředseda Vladimir Žirinovskij navrhuje Varšavě připojení pěti západních ukrajinských oblastí k Polsku.

Protiválečná demonstrace na kyjevském náměstí Nezávislosti. foto: Reuters

Poradce polského prezidenta Tomasz Nałęcz to podle portálu gazeta.pl označil za výplod choré mysli. Žirinovskij, který platí za bouřliváka ruské politické scény, o územním rozšíření Polska hovořil v souvislosti s krizí na Ukrajině již dříve během března.

"Jsou to tak podivné návrhy, že je nikdo nebere vážně," prohlásil mluvčí polského ministerstva zahraničí Marcin Wojciechowski. Ten podle gazeta.pl potvrdil informaci TVP o tom, že Varšava skutečně dopis o přerozdělení Ukrajiny dostala. Wojciechowski dodal, že Žirinovskij obdrží zdvořilostní odpověď bez jakékoli zmínky o obsahu svého listu.

Polsko by podle šéfa ruských nacionalistů Žirinovského mělo následovat ruské šlépěje a požadovat na Ukrajině "odstoupení neukrajinských teritorií". Navrhuje proto, aby se Poláci v referendu vyslovili, zda k republice připojit Volyňskou, Lvovskou, Ternopilskou, Ivano-Frankivskou a Rivnenskou oblast na západě Ukrajiny.

Vladimir Žirinovskij

Obdobné návrhy prý dostaly i Rumunsko s Maďarskem, které by měly získat Černivickou a Zakarpatskou oblast. Z nynější Ukrajiny by tak po připojení východních ruskojazyčných regionů k Rusku zůstala podle Žirinovského jen centrální "ukrajinská" část.

Dopis by měl prohlédnout psychiatr

Podle Nałęcze je pobuřující nabízet Polsku takovéto změny hranic na úkor spřátelené země. "To může napadnout jen chorou mysl," dodal poradce polského prezidenta s tím, že na dopis by se měl podívat psychiatr.

ČTĚTE TAKÉ:

Polsko samo má historickou zkušenost s rozdělením své země, ke které v minulosti několikrát došlo. Za takzvané čtvrté dělení Polska je označován pakt Molotov-Ribbentrop, kterým si sovětský diktátor Josif Stalin s vůdcem nacistického Německa Adolfem Hitlerem rozdělili východní Evropu. Bývalá východní území Varšava po druhé světové válce od Sovětského svazu již nezískala, náhradou obdržela tehdejší východní německé oblasti.

Ukrajina přišla o svou jedinou ponorku, obsadili ji Rusové:

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...