Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Před rokem dohodli nákup vrtulníků Airbusu, teď jej Poláci zrušili. Francouzi chtějí odškodnění

Premiérka Beata Szydl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiérka Beata Szydl | foto: Marcin Stepien/ Agencja Gazeta

VARŠAVA Polsko nakoupí vrtulníky od americké společnosti Lockheed Martin, oznámila v úterý vláda premiérky Beaty Szydlové. Kabinet minulý týden nečekaně zrušil kontrakt, který podepsala minulá vláda a který počítal s nákupem vrtulníků od francouzského Airbusu. Ten podle agentury PAP označil oznámený krok za bezprecedentní a hodlá požadovat odškodné.

Polská opozice kvůli rozhodnutí, po němž odložil návštěvu Polska francouzský prezident, iniciovala vytvoření parlamentní vyšetřovací komise.

Kontrakt podepsaný minulou středopravou vládou předpokládal, že Varšava nakoupí 50 vrtulníků EX 725 Caracal v hodnotě 3,1 miliardy eur (83,7 miliard Kč). V reakci na tento krok odložil prezident François Hollande návštěvu Polska plánovanou na tento čtvrtek. Francouzská vláda do Varšavy vzkázala, že se kvůli zastaralosti polských vzdušných sil obává ohrožení „konceptu evropské obrany“.

Polská vláda v úterý oznámila, že se v plánované modernizaci vojenského letectva hodlá přeorientovat na americké výrobce a že nakoupí nejméně 21 vrtulníků Black Hawk od společnosti Sikorsky. Ta je součástí Lockheed Martin.

Ministr obrany Antoni Macierewicz dnes hájil tento krok mimo jiné faktem, že stroje budou vyráběny v závodě ve městě Mielec na jihovýchodě Polska, což přispěje k růstu zaměstnanosti. Nová pracovní místa podle něj navíc vzniknou v chystaném servisním středisku vrtulníků u Lodže, k čemuž by prý v případě zakoupení caracalů nedošlo.

Největší evropský výrobce letadel se s nečekanou ztrátou lukrativní zakázky nehodlá smířit bez boje. Šéf společnosti Airbus Helicopters Guillaume Faury v dnešním dopise popřel, že by společnost jednala při plnění kontraktu „ve zlé víře“, jak naznačil Macierewicz s tím, že firma měla v úmyslu převzít zmíněný servisní závod.

„Takto s námi ještě žádná vláda nikdy nejednala. Budeme požadovat náhradu,“ uvedl ředitel skupiny Airbus Tom Enders, podle něhož polská vláda dlouhé měsíce Airbus vodila za nos.

Náhlá změna vyvolala otazníky nad tím, zda je polská vláda důvěryhodným partnerem pro zahraniční firmy. Předseda opoziční Občanské platformy (PO) Grzegorz Schetyna dnes médiím řekl, že jeho strana požaduje zřízení vyšetřovací komise, neboť dohoda s Američany byla uzavřena „bez řádné soutěže, pravidel a otevřenosti“. „Není jasné, z čeho vyplynula ta rozhodnutí a kdo za nimi stojí,“ řekl Schetyna s odkazem na zrušení původního kontraktu i na uzavření nové dohody.

Liberální polská média spekulují, že vládní straně Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského jde v celé kauze mimo jiné o zachování přízně voličů, neboť američtí výrobci budou na rozdíl od Airbusu vrtulníky montovat v regionu, kde má silnou voličskou podporu právě PiS a kde vzniknou nová pracovní místa.

Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...