Pondělí 12. dubna 2021svátek má Julius 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Polsko nakoupilo přes 60 milionů vakcín proti covidu-19, řekl premiér Morawiecki

Polský premiér Morawiecki | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Polský premiér Morawiecki | foto: Reuters

Varšava Polsko nakoupilo více než 60 milionů dávek vakcíny proti koronaviru od šesti výrobců, oznámil v úterý premiér Mateusz Morawiecki na facebooku s tím, že nyní nastává čas „velké výzvy“ v podobě národního očkovacího programu.

Program počítá se zřízením centrálního registru všech očkovaných, aby bylo možné je monitorovat. Jako první při očkování přijdou na řadu zdravotníci, personál a osazenstvo pečovatelských domovů, uniformované služby a lidé starší 65 let, uvedl ministr zdravotnictví Adam Niedzielski. Následovat by měli učitelé a chroničtí pacienti.

Vlastnímu očkování má předcházet kampaň v médiích, která má převědčit většinu Poláků, aby se nechali dobrovolně očkovat. Niedzielski před novináři opakovaně ujišťoval, že vakcíny jsou bezpečné a vyzkoušené na desítkách tisíc dobrovolníků. Očkovaní nebudou muset do karantény po setkání s infikovanou osobou, ani se na ně nebudou vztahovat omezení ohledně počtu lidí při domácích setkáních.

Morawiecki před necelým týdnem ujistil, že očkování bude dobrovolné a zdarma. Doufal, že první dávky budou pro obyvatele k dispozici v únoru.

Morawiecki se ani tehdy, ani v úterý nezmínil, zda si Polsko zajistilo desítky milionů dávek vakcín samostatně, anebo v rámci společné dohody členských zemí Evropské unie; Varšava je aktuálně s Bruselem na kordy kvůli sporu o provázanost peněz z fondů EU s respektováním pravidel právního státu.

Evropská komise objednává jednotlivé slibné vakcíny ve velkém tak, aby je měly k dispozici všechny členské státy. Například nákup až 300 milionů dávek vakcíny od Pfizeru a BioNTechu schválila už v listopadu. Brusel už má smlouvy také s výrobci AstraZeneca, Moderna, Sanofi-GSK, Johnson & Johnson a CureVac.

Unijní Evropská agentura pro léčivé přípravky zatím žádnou vakcínu proti covidu-19 neschválila a před týdnem oznámila, že přípravek od Pfizer/BioNTech doporučí Evropské komisi k podmínečné registraci 29. prosince. Británie tuto vakcínu začala aplikovat v úterý; britská léková agentura MHRA ji povolila už 2. prosince. V USA se má regulátor FDA radit o podmínečném schválení očkovací látky ve čtvrtek.

Polské ministerstvo zdravotnictví v úterý oznámilo, že během uplynulého dne přibylo v zemi 8312 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 411 úmrtí. V zemi s přibližně 38 miliony obyvatel se od začátku pandemie nakazilo více než milion lidí, z nichž 20 592 nákaze podlehlo.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!