6. ledna 2019 13:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Polsko po smrti 5 dívek uzavřelo první areály s únikovými hrami. Ze 180 místností 129 nesplnilo předpisy

Policisté před domem v Koszalinu, kde se odehrávala úniková hra. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policisté před domem v Koszalinu, kde se odehrávala úniková hra. | foto: Reuters

Varšava Polské úřady po páteční tragédii, při které zemřelo pět dívek, zavřely 13 areálů provozujících únikové hry. V neděli to podle agentury AP uvedl velitel polských hasičů Leszek Suski. Premiér Mateusz Morawiecki v neděli prohlásil, že budou uzavřeny všechny podniky s únikovými hrami, které nesplní bezpečnostní předpisy.

Pětice 15letých dívek chtěla únikovou hrou v Koszalinu na severu Polska oslavit narozeniny jedné z nich. V areálu ale začalo hořet a dívky se v místnosti, ze které se v rámci hry snažily dostat, pravděpodobně udusily.

Suski již v sobotu označil za příčinu neštěstí elektrické rozvody neodpovídající standardům a nedbalé bezpečnostní postupy. Úřady po tragédii nařídily prověřit stav ve všech polských areálech, kde se takovéto hry hrají. V zemi jich je podle Reuters asi 1100.

Hasičský vůz před místem neštěstí v polském Koszalinu.
Policejní auta před místem tragédie v Koszalinu.

Úřady během víkendu zkontrolovaly zhruba 180 únikových místností, z nichž 129 nesplnilo podle Suského bezpečnostní a zdravotní předpisy. Třináct provozoven bylo ihned uzavřeno. Morawiecki chce po kontrolách předložit zprávu, na základě které se vláda rozhodne, zda je třeba stávající předpisy zpřísnit.

Úniková hra

První tzv. 'únikovka' vznikla v Japonsku v roce 2007, odtud se později roznesla do celého světa. Své principy úniková hra přejímá z počítačových her, kde je hráč uvězněn v místnosti, popřípadě celé budově.

K tomu, aby se z ní dostal, se musí společně s dalšími spoluhráči důkladně zorientovat v daném prostoru, najít pomůcky a indicie. Ty hráčovi pomohou luštit úkoly a hádanky, jejichž úspěšné řešení je pro únik klíčové.

Únikové hry se často stylizují do různých období a témat. I v Česku je tak celá řada únikových her, kde se účastníci mohou ocintout ve středověku nebo třeba na kosmické stanici.

Zdroj: Wikipedia

ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.