Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Polsko pošle peníze městu, které kvůli zóně bez LGBT přišlo o fondy Evropské unie

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

Varšava Polské město Tuchów, které se označilo za „zónu bez ideologie LGBT“ a v důsledku toho přišlo o peníze z Evropské unie, obdrží jako náhradu finanční pomoc od státu. Podle agentury Reuters to v úterý uvedl ministr spravedlnosti polské konzervativní vlády Zbigniew Ziobro.

Polská vláda strany Právo a spravedlnost (PiS) dlouhodobě vyzdvihuje boj proti hnutí za práva sexuálních menšin a hovoří o obraně tradiční rodiny a hodnot vyznávaných v Polsku vlivnou katolickou církví. Právě tyto postoje ovlivnily některé polské obce natolik, že se označily za „zóny bez ideologie LGBT“, což je zkratka pro lesby, gaye, bisexuály a transgender osoby. Celkově toto označení podle Reuters přijalo kolem 100 polských měst a obcí.

EU koncem července odmítla finančně podpořit šest nejmenovaných polských měst, které se takto označily nebo zakázaly kampaně podporující práva párů stejného pohlaví. Eurokomisařka pro rovné příležitosti Helena Dalliová při té příležitosti uvedla, že počínání polských měst je v rozporu s „unijními hodnotami a základními právy“.

„Podporujeme obec, která má prorodinnou agendu, podporuje dobře fungující rodiny a bojuje proti vnucené ideologii LGBT a genderu, který prosazuje Evropská komise,“ uvedl Ziobro, který již dříve krok Bruselu označil za neopodstatněný a protiprávní.

Tuchów, který leží v Malopolském vojvodství na jihovýchodě země, tak podle Ziobra obdrží z fondu ministerstva spravedlnosti 250 000 zlotých (bezmála 1,5 milionu korun). Původní žádost Tuchówa o dotaci z EU ve výši 25 000 eur (asi 653 000 korun) na projekt spolupráce s partnerským městem byla Evropskou unií zamítnuta poté, co místní zastupitelstvo schválilo návrh odmítající „LGBT ideologii“.

„Snažili jsme se zjistit, zda jsou další obce zmíněné komisařkou Dalliovou. Pokud je najdeme, ozveme se jim,“ dodal Ziobro.

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!