Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Představte plán uzavření Turówa, žádá Evropská komise. Polsku hrozí krácením plateb

Obyvatelé českých obcí okolo polského dolu Turów protestují proti pokračující těžbě a rozšiřování dolu. V některých obcích se ztratila voda ze studní (Václavice), jinde vadí hluk a prach (Uhelná). foto:  Petr Topič, MAFRA

Polsko nadále neplatí pokutu uloženou Soudním dvorem EU ve sporu o hnědouhelný důl Turów u hranic s Českem. Hrozí mu kvůli tomu krácení plateb z unijního rozpočtu. Evropská komise poslala polské vládě takové varování v dopise, který má k dispozici agentura Bloomberg. Mimo jiné v něm komise Varšavu žádá, aby informovala o svém plánu na uzavření dolu.
  14:44

Spor o další těžbu uhlí v dole Turów vygradoval v září, kdy unijní soud vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun) denně do doby, než uposlechne jeho předběžné rozhodnutí a zastaví těžbu. Příkaz o zastavení těžby vydal soud v květnu na základě české žaloby, podle níž důl mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích.

Varšava zatím žádnou sankci nezaplatila a těžbu v dole nezastavila a dluží tak zhruba 18 milionů eur (zhruba 460 milionů korun), přičemž částka každým dnem narůstá.

„V dopise z 19. října komise požádala Polsko, aby poskytlo informace o tom, jak hodlá splnit nařízení z předběžného opatření. Dále vyzvala polské úřady, aby co nejrychleji poskytly komisi důkaz o zastavení těžby v hnědouhelném dole Turów, jak soud nařídil,“ řekl v úterý podle agentury PAP mluvčí EK Tim McPhie.

Bloomberg s odkazem na nejmenovaného polského činitele napsal, že vláda ve Varšavě poslední dopis EK nepovažuje za oficiální výzvu k zaplacení dlužné částky. Tu vláda očekává příští měsíc.

Mluvčí komise začátkem října uvedl, že EK vyzve Polsko k zaplacení včas a bude se držet příslušných procedur. „Výzvy k úhradě se posílají v jistých intervalech,“ řekl.

Polská vláda tvrdí, že důl a nedaleká elektrárna, které vlastní společnost PGE, jsou zásadní pro energetickou bezpečnost země i celé Evropské unie. Náměstek polského ministra zahraničí Piotr Wawrzyk v pondělí řekl, že jednání Polska a Česka o Turówu, přerušená na přelomu září a října, by měla za několik dní pokračovat.

24. září 2021

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Advantage Consulting, s.r.o.
SEŘIZOVAČ junior - senior (30000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 32 000 Kč

Mohlo by vás zajímat