2. května 2016 13:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Polsko spouští novou železnou oponu, viní Varšavu hlava Nočních vlků

Alexandr Zaldostanov promlouvá v běloruském Brestu k novinářům. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexandr Zaldostanov promlouvá v běloruském Brestu k novinářům. | foto: Reuters

VARŠAVA Šéf polské diplomacie Witold Waszczykowski, jehož ministerstvo zakázalo ruským motorkářům z klubu Noční vlci vstup do země, vyjádřil údiv nad tím, že polská pohraniční stráž na přechodu s Běloruskem v neděli nedovolila vjet do Polska motorkářům se slovenskými a německými doklady. Šéf Nočních vlků, známý styky s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, vzápětí obvinil Polsko ze spuštění nové „železné opony“.

Vstup do Polska už dříve zakázalo Nočním vlkům polské ministerstvo zahraničí s odvoláním na bezpečnostní důvody. Moskva proti tomu podala diplomatický protest. Motorkáři mají namířeno do Berlína, kde chtějí 9. května uctít památku vojáků Rudé armády padlých za druhé světové války. Jejich trasa měla vést přes Bělorusko, Polsko, Slovensko, Rakousko a Česko.

„Nevím, na jakém základu nebylo dovoleno vjet do Polska motocyklistům s pasy Evropské unie,“ řekl v pondělí televizi TVN 24 ministr Waszczykowski. Zdůraznil, že pokyn se týkal výlučně Rusů.

„Pokud mají pasy EU, znamená to, že formálně nejsou Rusy, ale Rusy s evropskými pasy, a to je něco jiného, a tak nevím, na jakém základu (nebyli vpuštěni),“ připustil Waszczykowski a dodal, že ministerstvo zahraničí vydalo „doporučení“, samo rozhodnutí je však dílem pohraničníků.

„Nedovolili jsme vjezd sedmi cestujícím hlásícím se k Nočním vlkům,“ uvedl ještě v neděli mluvčí polské pohraniční stráže. Tvrdí, že čtyři z motorkářů měli slovenské pasy, dva německé a jedna žena byla Ruska. Podle ruských médií šlo v tomto případě vesměs o Rusy s dvojím občanstvím a polským pohraničníkům jako záminka zřejmě posloužilo, že motorkáři měli oblečené bundy s nášivkami Nočních vlků.

Hrozba pro veřejný pořádek

Rozhodnutí, že představují hrozbu pro veřejný pořádek a bezpečnost státu, dostali bikeři písemně a mohou se odvolat, což ale soudy i tak nejspíše nevyřídí před 9. květnem, kdy má celá jízda skončit v Berlíně.

Podle reportéra internetového listu Gazeta.ru z několika desítek Nočních vlků, kteří na cestu vyrazili z Moskvy, nakonec k polskému přechodu v Terespolu zamířila jen zmíněná skupina sedmi motocyklistů a ta se o asi čtyři hodiny později vrátila zpět do Běloruska. „Jaká je to evropská demokracie, jaká lidská práva? Provedli jsme experiment, jak fungují evropské zákony a lidská práva, a zjistili, že žádné zákony neplatí, je jen neskrývaná a cynická zvůle,“ zdůraznil vzápětí před novináři šéf Nočních vlků Alexandr Zaldostanov.

Šéf Nočních Vlků Alexander Zaldostanov na tiskové konferenci v Brestu.
Noční vlci u památníku v Katyni.

Navzdory odmítnutí sedmi motorkářů na polsko-běloruské hranici dorazila do Varšavy v neděli skupina motocyklistů, jež ruská agentura TASS označila za „představitele klubu Noční vlci žijící v zahraničí“. Do Polska prý přicestovali už dříve. V polském hlavním městě v doprovodu polských kolegů položili věnce k Hrobu neznámého vojáka. Z Varšavy mají údajně namířeno do Vratislavi a Osvětimi.

Ruské úřady i média věnují anabázi motocyklistů mimořádnou pozornost, protože k jejich hnutí se hlásí i prezident Putin. Šéf Kremlu čas od času navštěvuje jejich akce, které kritici označují za srazy krajních nacionalistů a pravicových radikálů. Vůdce Nočních vlků Zaldostanov je na sankční listině USA i Evropské unie za aktivní podporu ruské anexe Krymu.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz