Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 3 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Polsko truchlí, u Katyně mu opět zahynula elita národa

Svíčky před prezidentským palácem ve Varšavě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Svíčky před prezidentským palácem ve Varšavě | foto: Reuters

VARŠAVA Polsko spustilo vlajky na půl žerdi. O šesté večerní začal týdenní státní smutek za oběti tragické ranní letecké nehody, při které zahynuli polský prezident Lech Kaczyński a desítky špiček polského veřejného života. Před prezidentským palácem ve Varšavě se k uctění památky zesnulých shromáždily tisíce lidí. Pokládají květy a svíčky, stejně jako v den smrti papeže Jana Pavla II.

"Je to už taková tradice v čase tragédie", řekla jedna Varšavanka rozhlasové stanici Trojka. "Jde o to, aby v tom smutku nebyl člověk sám," dodala. Ve Varšavě je pochmurná, deštivá a studená noc.

Polské weby se na znamení smutku zbarvily černobíle, stejně jako oficiální stránky prezidenta prezydent.pl. Ty odpoledne pod návalem návštěvníků zkolabovaly. Před prezidentským palácem se mohou Poláci podepisovat do osmi kondolenčních knih, jež tam zůstanou tam celý víkend. Zrušeny byly sportovní i kulturní události, zavřeny zůstanou v neděli obchody.

Specální vydání novin

"Zemřeli prezident, předsedové důležitých institucí, poslanci, členové posádky, kněží, vojenští představitelé," řekl odpoledne polský premiér Donald Tusk, který před novináře předstoupil v černém obleku a podotkl, že pro něj má tragédie také osobní rozměr. Ujistil, že polské úřady budou neúnavně pracovat, aby tragédii objasnily a umenšily zármutek rodin, které při nehodě ztratily své blízké.

"Chtěl jsem projevit upřímnou soustrast rodině tragicky zemřelého prezidenta Lecha Kaczyńského. Upřímnou soustrast pro jeho dceru matku vnučku, bratra a rodinám všech, kteří tam zahynuli," uvedl před novináři. Státní smutek na pondělí vyhlásil i ruský prezident Dmitrij Medveděv.


Tusk, Jaroslaw Kaczyński a Putin
Předseda horní parlamentní komory Bronislaw Komorowski, který jako nejvyšší státní představitel převzal vedení státu, oznámil, že až po konzultacích se stranami zveřejní datum předčasných prezidentských voleb. Tusk se v Rusku setkal s ruským protějškem Vladimirem Putinem, do Ruska zamířil i prezidentův bratr Jaroslaw Kaczyński, předseda opoziční strany Právo a spravedlnost (PiS).

Polsko truchlí

Předčasné volby budou co nejdříve
"Dnes jsme tváří v tvář našeho národního dramatu spolu, dnes rozdělení na levici a pravici neexistuje," řekl v sobotu večer v prohlášení k národu šéf horní komory parlamentu Komorowski, který po ranní tragédii převzal povinnosti hlavy státu. "Spojuje nás bolest rodin obětí a starost o další osudy osiřelé vlasti," dodal.

Komorowski bude muset během dvou týdnů vyhlásit termín předčasných prezidentských voleb, jež se původně měly konat na podzim. "Hodlám to udělat po konzultacích se všemi parlamentními kluby," řekl předseda Sejmu.

Polsko truchlí

Kaczyński letěl uctít památku tisíců Poláků, jež za druhé světové války v Katyni popravili Rusové. Jeho letoun se zřítil poblíž letiště ve Smolensku, nehodu nikdo nepřežil. Letadlem cestovalo 97 lidí, kromě prezidenta například guvernér centrální banky, téměř celá polská generalita i členové a hodnostáři parlamentu.

, ,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...