Organizátoři uvedli, že protest bude „největší za posledních 30 let“. Účast s odvoláním na informace radnice odhadli na půl milionu lidí, napsala agentura AFP. Přišel je podpořit i Tusk, který se chopil krátkého projevu. „Prvním krokem k vítězství je, aby Polsko, Evropa, ale i celý svět uznali naši sílu,“ řekl lídr PO.
„Tuto vlnu nezastavíme, ten obr už se probudil. Jsem hrdý, že tu mohu být a říci, že zvítězíme,“ dodal Tusk před demonstranty, kteří v průběhu odpoledne vyšli přes město směrem k Hradnímu náměstí.
V čele průvodu kráčeli vedoucí představitelé Občanské platformy doprovázení nositelem Nobelovy ceny za mír a bývalým šéfem odborového svazu Solidarita Lechem Walesou, napsala agentura AFP.
Podle Reuters v neděli do Varšavy přijížděly již od rána stovky autobusů s příznivci opozice z celé země. Účastníci uvedli, že motivací je pro ně zejména nově navrhovaný zákon. Jiní demonstranti kritizovali stoupající životní náklady. „To stačí!“, „Nechceme autoritářské Polsko“, „PiS je drahá“, hlásaly transparenty.
Tusk v projevu prohlásil, že současná iniciativa opozice je svým významem srovnatelná s bojem proti komunismu před rokem 1989. „Chceme svobodné, zákony dodržující, bezpečné, férové, čisté a zelené Polsko,“ uvedl na akci Tusk.
„Chceme pro naše děti svobodnou zem,“ prohlásil podle agentury AP devětačtyřicetiletý Radek Tusinski, který se na pochod vypravil i s manželkou a dvěma malými dětmi. Poznamenal, že se obává plíživého návratu autoritářského systému podobného tomu, který si pamatuje z dětství.
Polský prezident Andrzej Duda totiž na konci května oznámil, že podepíše zákon o zřízení komise pro posouzení vlivů Ruska v Polsku v letech 2007 až 2022.
„Lex Tusk“, zní z opozice
Opozice však zákon označuje za hon na čarodějnice proti oponentům národně-konzervativní vlády. A to v době, kdy zemi čekají parlamentní volby.
Občanská platforma zákon překřtila na „Lex Tusk“ s využitím latinského termínu pro „zákon“. Podle nich je cílem zákona odstavit předsedu PO a bývalého premiéra Donalda Tuska z politické scény před parlamentními volbami plánovanými na letošní podzim.
Tusk už v květnu zareagoval tím, že prezidenta na 4. června pozval na „společenské konzultace“ v podobě opoziční demonstrace, kterou svolal do Varšavy na výročí prvních polosvobodných voleb z roku 1989, připomíná zahraniční tisk.
„Bude nás dobře slyšet a vidět z oken vašeho paláce. Přijdete?“ napsal tehdy na Twitteru. Další z opozičních předáků, Szymon Holownia, který vede hnutí Polsko 2050 a který si dosud udržoval od Tuska odstup, před novináři ohlásil účast na Tuskem svolané demonstraci a vyzval k účasti i další Poláky.
Cílem opozice je mobilizovat voliče proti konzervativní vládě, již opozice obviňuje z narušování principů demokracie. Kritici z řad domácí opozice i mezinárodních organizací totiž vládě Práva a spravedlnosti (PiS) dlouhodobě vytýkají, že od svého nástupu k moci v roce 2015 omezuje nezávislost soudní moci, potlačuje menšiny, především pak členy skupiny LGBT+, a porušuje i další evropské hodnoty, jako je pluralita médií či akademické svobody.
Polský premiér Mateusz Morawiecki podle agentury PAP nedělní demonstraci zlehčoval a prohlásil, že nebyla podle něj tak spontánní, jak ji organizátoři představovali.
„Trochu mě rozesmává, když staré lišky, které jsou v politice mnoho a mnoho let, organizují protivládní pochod a prezentují ho jako spontánní občanský protest,“ reagoval šéf polské vlády, který dále tvrdil, že z ústředí Občanské platformy přišel pokyn, aby její zástupci přivedli do Varšavy „co nejvíce aktivistů“.