Sobota 28. listopadu 2020svátek má René 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Polsko volí hlavu státu, rivalové mobilizovali i u uren. V sále došlo k ‚tahanici‘ mezi novináři

Polské volby 2020. Kandidát Rafal Trzaskowski s manželkou Małgorzatou u volební... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Polské volby 2020. Kandidát Rafal Trzaskowski s manželkou Małgorzatou u volební... | foto: Tomáš Vlach, Lidové noviny

RYBNIK Skromné představení bez zbytečných slov – tak vypadalo hlasování opozičního kandidáta Rafała Trzaskowského v Rybniku v polském Slezsku. Jeho rival, prezident Andzej Duda, hlasoval v Krakově. Oba vyzvali voliče, aby přišli k urnám, pokud jim záleží na osudu Polska.

Skutečnost, že v neděli Polsko rozhoduje o hlavě státu, připomíná ve slezském městečku Rybnik máloco. Střední generace míří do kostela na mši svatou a všichni pečlivě nasazují roušky, v Polsku totiž opatření proti koronaviru stále platí. Ochranu obličeje je třeba nosit všude v uzavřených prostorách včetně volebních místností.

„Tady volí Trzaskowski? Skutečně?“ diví se recepční v hotelu. „To víte, já jsem tady sama a nedávno jsme otevřeli. Já volit nepůjdu, proč taky, máme po koronaviru jiné starosti,“ dodává a porozhlíží se po prázdném vestibulu. Všechno tu funguje jaksi v polovičním režimu, na dveřích visí oznámení psané obyčejnou tužkou „hotel funguje,“ návštěvníci se ale zatím nehrnou.

Polské volby 2020. Rafal Trzaskowski ve volební místnosti.
Polské volby 2020. Novináři čekající na kandidáta Trzaskowského.

Kandidát opoziční Občanské koalice (OK) Rafał Trzaskowski se tentokrát rozhodl nehlasovat ve Varšavě, ale v Rybniku, slezském městečku asi 60 kilometrů od českých hranic, protože odsud pochází jeho žena Małgorzata. Současný prezident Andrzej Duda blízký vládní straně Právo a spravedlnost (PiS) hlasuje ve svém rodném městě Krakově.

„Naplní Trzaskowski požadavky Židů?“

V místě hlasování Trzaskowského, v základní škole v ulici Różańskiego, se už od rána cídí stolky a zábradlí, dezinfekce teče proudem. Členové volební komise poctivě nosí roušky a štíty, vědí, že kamer a fotoaparátů mířících na všechny strany je tu požehnaně.

Redaktor polské veřejnoprávní televize TVP přinesl do sálu mikrofon a chce ho postavit přímo před volební urnu. To se zjevně nelíbí fotografům zahraničních agentur a zkoušejí chlapíka usměrňovat. Je znát, že TVP nemá nejlepší pověst kvůli tomu, že nadržuje vládní straně.

Kritice Trzaskowského programu věnovala TVP celou čtvrteční zpravodajskou relaci a vrcholem byla reportáž s názvem „Naplní Trzaskowski požadavky Židů?“ Veřejnoprávní televize uvedla, že Trzaskowski podpoří požadavky vyplacení odškodného za holocaust a hrozí, že Polsko přijde o závratnou sumu až 200 miliard zlotých (1,2 bilionu korun).

Kolegové to dávají redaktorovi TVP pocítit a z mikrofonu je nakonec kompromis, stojí tři metry od urny stejně jako dav fotografů a kameramanů. Nakonec je to stejně k ničemu, protože kromě slov „Dobrý den“ Trzaskowští nic víc ve volební místnosti neřeknou, striktně se drží pravidel.

Agitka u uren

Předsedkyně volební komise si dává záležet na procedurách a opoziční kandidát chvílemi postává jako opuštěný sloup. S lístky pak oba zapózují všem přítomným. „Ještě tady! Podívejte se sem! Volají fotografové a pár poctivě plní jejich přání.

Před volební místností se dvojice omezuje jen na krátké prohlášení. „Volit je občanská povinnost, ale také privilegium a já věřím, že to každý vezme vážně,“ prohlásil Trzaskowski a vyjádřil naději, že účast bude tentokrát vysoká.

K tomu, aby lidé přišli do volebních místostí, vyzval také v Krakově prezident Andrzej Duda. „Demokracie má stále větší význam, protože my Poláci bereme věci do vlastních rukou a rozhodujeme o tom, kdo bude vládnout v naší zemi,“ prohlásil první muž Polska, který obhajuje mandát.

Oba kandidáti mají zhruba stejné šance a z poměrně vysoké volební účasti je znát, že oba tábory mobilizovaly své příznivce, šance přitom mají skoro vyrovnané. První odhady budou známy z průzkumů těsně po uzavření volebních místností v devět hodin večer.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...