Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Polsko vyvezlo kontaminované maso do deseti států, dostalo se i na Slovensko

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Lidovky.cz

VARŠAVA/BRATISLAVA Z Polska se vyvezlo 2,7 tuny hovězího masa z jatek, kde se porážely nemocné krávy. Oznámil to ve středu hlavní polský veterinář Pawel Niemczuk. Maso se dostalo do deseti zemí Evropské unie, Česká republika mezi nimi není. Naopak na Slovensku ho podle tamní ministryně zemědělství skončilo 300 kilogramů. Polský ministr zemědělství záležitost považuje za „nahodilý incident“, který kazí pověst polských potravin. Podle polské televize TVN24, která na praxi na jedněch jatkách upozornila, nejde o první případ. O maso nemocných krav je podle ní zájem.

Niemczuk uvedl, že maso bylo kromě Slovenska vyvezeno třeba do Francie, Švédska nebo Finska. V Polsku se dostalo na více než 20 míst a celkem se ho prodalo 9,5 tuny.

Na Slovensku podezřelé maso z Polska nakoupily školní jídelny a restaurace, informovala ministryně zemědělství Gabriela Matečná. Slovenské úřady začaly intenzivně kontrolovat chlazené a mražené hovězí z Polska. „Kontrolujeme sklady, zpracovatelské provozy, obchody i přepravní vozidla,“ řekl šéf slovenských veterinářů Jozef Bíreš. Slovensko nejvíce hovězího dováží právě z Polska. 

Na začátku současné aféry s polským hovězím stála reportáž zpravodajské televize TVN24, jejíž reportér se nechal zaměstnat na jatkách v Mazovském vojvodství na severovýchodě země a podílel se na porážkách zjevně nemocných kusů dobytka. Viditelně zkažené části masa se potom odřezávaly a vyhazovaly. Během noci podle reportéra na jatkách zpracovali kolem 15 kusů nemocného dobytka.

O takové maso je přesto mezi majiteli jatek zájem, protože zdravou krávu prodávají chovatelé za 2500 zlotých (přes 15 000 korun), zatímco nemocný kus stojí přibližně pětinu této částky. Průměrně velký podnik zpracovávající maso podle televize vydělá na zdravých kravách 350 000 zlotých ročně, zatímco na nemocných může mít čistý zisk až 2,5 milionu zlotých.

Podle TVN24 se podobné případy děly i v minulosti - například loni v lednu policie v regionu Podlesí na severovýchodě Polska náhodně objevila jatka, kde se porážela nemocná zvířata. Prokurátor, který případ vyšetřoval uvedl, že maso z tohoto podniku „se dostalo na území celého státu i do zahraničí“. Jeho majitelé byli propuštěni na svobodu na kauci a jejich jatka nadále fungují.

Nejde o první případ problémů

„Máme problém, protože jde o nahodilý případ, který ale bezpochyby kazí pověst polských potravin,“ tvrdí polský ministr zemědělství Krzysztof Ardanowski. Varoval, že pokud by se v Polsku objevily další podobné případy, musejí všichni, kdo jsou do obchodu s masem nemocných zvířat zapleteni, počítat s „dramatickými následky“. Ty se musejí dotknout nejen majitelů a zaměstnanců jatek, ale i chovatelů krav, „kteří se umírající zvířata snaží někam umístit“.

Nejnovější případ vyšetřuje prokuratura v Ostrolence. Jatka, kde byl nemocný dobytek porážen, úřady nařídily zavřít a maso, k němuž chyběla náležitá veterinární osvědčení, bylo staženo z trhu. Polská veterinární správa zahájila kontroly na jatkách.

Eurokomisař pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenis Andriukaitis polské úřady vyzval, aby při vyšetřování případu postupovaly co nejrychleji.

V Polsku se ročně vyprodukuje zhruba 560 000 tun hovězího, přičemž 80 až 85 procent masa se vyváží.

Nejde o první případ problémů s polskými potravinami. V roce 2012 se rozhořela takzvaná solná aféra, kdy se ukázalo, že některé polské firmy prodávaly technickou sůl označenou za jedlou výrobcům různých druhů potravin. O rok později se pak na českém trhu objevilo koňské výsekové maso z Polska s obsahem analgetika fenylbutazon, které se nesmí podávat zvířatům určeným k lidské stravě. Veterináři také našli opakovaně bakterie salmonely v kuřecím, krůtím nebo vepřovém mase dovezeném z Polska.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.