Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Za špionáž pro Rusko dostal polský podplukovník šest let vězení

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

VARŠAVA K šesti letům vězení odsoudil vojenský tribunál ve Varšavě podplukovníka polské armády Zbigniewa J. za špionáž ve prospěch Ruska. Případ z podzimu 2014, který se nepřímo týká i jednoho právníka, vyvolal velkou pozornost médií. Rozsudek byl vynesen už před měsícem, ale tribunál o něm informoval až nyní.

Podle mluvčího tribunálu, kterého citovala agentura PAP, poměrně mírný trest obžalovaný dostal proto, že dal najevo, že se rozsudku podřídí. Hrozilo mu až 15 let odnětí svobody.

Zbigniew J. pracoval na ministerstvu obrany v oddělení kultury a osvěty v sekci vzdělávání. Podle serveru fakt.pl svou zemi „zaprodal“ za celkem 100 000 zlotých (přibližně 615 000 korun). Nedostával velké částky ani luxusní dárky. „Za informace dostával jednorázově několik dolarů,“ citoval web zdroj seznámený s kauzou.

Krize středního věku

Podle této osoby měl plukovník osobní problémy, ale nikdo ho nevydíral. Prostě potřeboval peníze. „Můžete to nazvat krizí středního věku. Šlo o klasické problémy muž-žena: manželka a jiné ženy,“ dodal informovaný zdroj.

V době zatčení podplukovníka Zbigniewa J. v říjnu 2014 polská justice oznámila, že kvůli podezření z výzvědné činnosti pro Rusko byl zadržen i právník jisté varšavské firmy. Začátkem května mluvčí varšavské prokuratury Wlodzimierz Burkacki sdělil, že tento muž byl konečně obžalován a jeho případ přebírá soud.

Obžalovaný právník, který má polské a ruské občanství a který byl identifikován jen jako Stanislaw Sz., se podle Burkackého „zapojil do aktivit“ ruské vojenské rozvědky GRU. Podle médií mu hrozí až deset let vězení.

Prokuratura uvedla, že oba případy špionáže spolu souvisejí, ale podplukovník a právník nespolupracovali.

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, říká klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS: Čím umí zaujmout obři SUV

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tahle dvě auta patří k největším SUV na trhu, delší je pouze Rolls-Royce Cullinan. Zatímco Mercedes má ve třídě obřích...

Pokus, na který se zapomnělo. Z rybky z PET lahve je kapitální sumec albín

Petr Fišer se zlatým sumcem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Před čtrnácti lety vypustil Petr Fišer do nádrže ve Svatém Jiří u Chocně malou zlatou rybku.Teď je z ní 152 centimetrů...

SOS: Klubou se nám první zoubky. Jak pomoci od bolesti a jak je čistit?
SOS: Klubou se nám první zoubky. Jak pomoci od bolesti a jak je čistit?

Prořezávání prvních zoubků je v každé rodině náročným obdobím probdělých nocí plných pláče. Jak miminku pomoci od bolesti? Kdy je nejvhodnější...