18. července 2017 8:49 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Polský poslanec chce ‚aktualizovat‘ hymnu. Pryč má jít zmínka o Napoleonovi

Idealizovaný Napoleon přechází Alpy na svém bílém oři od Jacques-Louis Davida... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Idealizovaný Napoleon přechází Alpy na svém bílém oři od Jacques-Louis Davida... | foto: wikimedia.org

VARŠAVA Jeden z poslanců konzervativní a nacionalistické strany vládnoucí Polsku navrhl z textu polské hymny vyškrtnout slova připomínající francouzského vojevůdce a pozdějšího císaře Napoleona Bonaparta. Francouze by měl nahradit nejlépe nějaký polský válečník či vladař.

Poláci by si podle zákonodárce měli brát příklad třeba z domácí dynastie Piastů, anebo z krále Jana Sobieského, který se zasloužil o porážku Turků u Vídně - místo z Bonaparta, jak nabádá hymna, která se zrodila z písně zpívané polskými legionáři v Napoleonových službách při italském tažení na konci 18. století.

‚K vítězství nás más vést chlápek, který všechno prohrál.‘

„Text hymny je neaktuální a měla by se zvážit jeho změna,“ prohlásil poslanec Jacek Žalek v listu Super Express. „Věta o vítězstvích Bonaparta, který nakonec válku prohrál, je nepochopitelná. V textu je rozpor: k vítězství nás má vést chlápek, který všechno prohrál. Kromě Polska a Francie všude považují Napoleona za zločince srovnatelného s Hitlerem. Pro Španěly, Italy, Němce, Rakušany či Rusy ztělesňuje agresi. Z jeho vojáků děláme legendu, ale byli to obyčejní hrdlořezové. Ničili, rabovali, kradli, znásilňovali, plundrovali,“ dodal.

Prázdninový nápad s výměnou Napoleona za Sobieského ve druhé sloce hymny okamžitě podpořil Piotr Zapart, předseda výboru usilujícího o vybudování pomníku polskému králi ve Vídni. Z parlamentu ale znějí i skeptické hlasy, varující před přívalem změn, jakmile se jednou začne hymna upravovat. Aby nakonec nedávala za příklad Lecha Walesu a Donalda Trumpa, jak poznamenal senátor Jan Maria Jackowski.

Loni soud potrestal pokutou 500 zlotých (asi 3100 korun) básníka a publicistu Jasa Kapelu za to, že nahrál a na internetu šířil klip, ve kterém zpíval pozměněný text hymny, ironicky vítající v Polsku uprchlíky.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz